Над 5 млн. души поискаха с петиция отмяна на Brexit

25 март 2019, 07:30 часа 2056 прочитания 0 коментара

Петицията с искане за отмяна на Brexit и запазването на членството на Обединеното кралство в Европейския съюз късно в неделя надхвърли 5 милиона събрани подписи. Тази петиция получи най-широка подкрепа от всички допитвания, публикувани някога на уебсайта на британския парламент, предаде TACC, цитирана от агенция "Фокус".

Още: Европейският съюз призова Израел да не строи нови жилища на Западния бряг

Още: Още един човек загина във Франция при надбягване с бикове (СНИМКИ)

Преди това рекордът за популярност бе в петицията за провеждане на повторeн референдум за Brexit, която събра 4 милиона и 150 хиляди подписи през 2016 година.

"Правителството многократно е заявявало, че оттеглянето от ЕС е "волята на народа". Трябва да сложим край на това начинание, като демонстрираме силата на обществената подкрепа за идеята да останем в ЕС. Референдумът може да не се проведе, затова гласувайте сега", се казва в петицията.

Припомняме, че събирането на подписи за петицията започна на 20 февруари. До 18 март тя събра 10 хиляди подписа, до 20 март броят им надхвърли 100 хиляди, а на следващия ден над 2 милиона души бяха положили подписите си. Според действащата във Великобритания процедура всяка петиция, която е събрала повече от 10 хиляди подписа, изисква официален отговор на правителството, а след достигане на 100 хиляди подписа, тя трябва да се разгледа в парламента.

Още: Задържаха трима за палежи край гръцкия град Патра

Още: Расте броят на обвиненията срещу шофьора, врязал се с автомобил във фенове на Ливърпул

В същото време няма гаранция, че исканията на поддръжниците на петицията ще бъдат удовлетворени. Правителството на Обединеното кралство и неговият ръководител Тереза Мей категорично се противопоставят на оттеглянето на известие за намерението на Великобритания да напусне ЕС, което Лондон изпрати в Брюксел на 29 март 2017 г., позовавайки се на член 50 от Договора от Лисабон за Европейския съюз.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес