Белина срещу водороден пероксид – кое е по-добре да използваме за почистване

17 юли 2025, 09:23 часа

Почистването е съществена част от поддържането на външния вид и хигиената на домовете ни. Но тъй като днес има толкова много решения за премахване на бактерии, може да е трудно да се разбере кой химикал е подходящ за каква почистваща задача.

Защо белината е най-добрият ви приятел срещу плевелите?

Белината и водородният пероксид са два от по-силните конкуренти, но и двата имат свои собствени предимства, недостатъци и разлики, които трябва да се вземат предвид преди употреба. Разговаряхме с професионални почистващи препарати и експерти по химикали, за да се задълбочим.

Каква е разликата между белина и водороден пероксид?

Още: Как да запазите белите чорапи бели, без да използвате белина?

Има редица различими разлики между белина и водороден пероксид, въпреки че и двата продукта са известни като силни почистващи химикали.

Химичен състав: Белината е съединение на хлорна основа, докато водородният пероксид е на кислородна основа. Тези различни състави влияят върху техните почистващи способности и профили на безопасност.

Производство на пари: Белината произвежда силни пари и изисква добра вентилация. Водородният пероксид не произвежда силни миризми, което го прави по-лесен за употреба в затворени или по-малки пространства.

Въздействие върху околната среда: Водородният пероксид е биоразградим и по-безопасен за околната среда, разграждайки се на вода и кислород. Белината, от друга страна, може да произведе вредни странични продукти, ако не се използва правилно.

Още: Как да избелим бялото пране без белина

Безопасност на материалите: Водородният пероксид е по-безопасен за по-широк спектър от материали, докато белината може да причини обезцветяване или корозия, ако се използва неправилно.

Плюсове и минуси на белината

Бутилка белина сред други немаркирани бутилки с почистващи разтвори в прозрачна пластмасова кофа на неутрален тониран фон

От двата химикала, белината без съмнение е по-силният. Само защото даден химикал е по-силен, не означава непременно, че е по-добър за премахване на бактерии от най- мръсните места в дома ви .

Още: В студена или топла вода: Ето как правилно да разреждате белината

Тони Вирджилио от VENT-US (вентилационна компания) е добре запознат с почистващите продукти, тъй като почистването на вентилационните отвори е жизненоважна част от поддържането на ефективната им работа.

Вирджилио споделя: „Този мощен почистващ препарат е чудесен за дезинфекция на повърхности, убиване на микроби и изсветляване на прането, за да се постигне най-бялото бяло . Но той си има и някои недостатъци. Тези силни изпарения могат да раздразнят белите дробове, да раздразнят кожата ви и да повредят цветни тъкани или деликатни повърхности. Освен това, белината не е най-екологичният вариант.“

Екипът на Clean Living , компания, създаваща екологично чисти почистващи разтвори, подчертава потенциалните недостатъци на силната белина.

„Хлорът е активната съставка в белината“, казва екипът. „Той е мощен окислител, защото чистият хлор е токсичен корозивен газ. Когато се използва като почистващ продукт, той използва тази токсичност, за да убие или увреди това, което често се нарича просто микроби, но всъщност е целият микробен живот в третираната зона.“

Още: 5 грешки при използването на белина за почистване

„Популациите на добри, здравословни бактерии, с които живеем в пълна хармония (представете си здравословните домашни микробиоми), са опустошени, което отваря вратата за патогени, които са вредни бактерии и вируси, да започнат да населяват домовете ни, без да се противопоставят на добрите бактерии, които са нашият защитен механизъм.“

Белината е чудесен вариант за дезинфекция в дома ви, ако сте уверени в употребата ѝ, имате непорести повърхности, които са безопасни за почистване с белина, и адекватна вентилация. Стига да не използвате твърде много, да не вдишвате големи количества от изпаренията или да се справяте с едно от нещата, които експертите съветват никога да не почиствате с белина , е сравнително безопасно да я използвате за основни почистващи задачи.

Не забравяйте да носите ръкавици и маска за лице, ако имате астма или други затруднения с дишането.

Плюсове и минуси на водородния пероксид

Още: Как да премахнем щампа от дреха

Сламена кошница с екологични хигиенни консумативи и органични почистващи препарати, дървени четки за многократна употреба от кокосови влакна. Концепция за устойчив начин на живот. Нулеви отпадъци, екологично почистване и екологичен дом.

Водородният пероксид, като по-малко ароматен химикал, е по-добрият избор за честа употреба или в по-малки пространства. Той обаче не е толкова силен, колкото белината, така че няма да почисти зоните толкова дълбоко, нито ще даде толкова ярки визуални резултати. Например, ако използвате продукта за избелване, белината ви може да не е толкова ярка, колкото би била, ако използвате само едно нанасяне с белина.

Още: Пригответе си домашна белина - смъртен враг на жълтите петна

Много хора предпочитат почистването с водороден прекис, защото е по-универсален от белината, по-лесен за употреба от обикновения човек и по-малко вероятно да корозира деликатните повърхности в дома. Но всичко е въпрос на предпочитание и химикалът, необходим за постигане на най-добри резултати, ще зависи изцяло от задачата за почистване.

„Водородният пероксид може безопасно да се използва върху повечето повърхности, включително естествени камъни, дърво и тъкани, без да причинява щети“, казва Тонер. „Въпреки това, когато става въпрос за по-големи почистващи задачи или по-трудни такива, като например борба с мухъл, продуктът може да не проникне в порестите повърхности толкова дълбоко, колкото белината. Използването на белина за унищожаване на мухъл е по-подходящ избор.“

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес