Как да разпознаеш паник атаката и да я преодолееш?

10132
Как да разпознаеш паник атаката и да я преодолееш?
Снимка: iStock

Паническата атака е атака на внезапен страх и силна тревожност без видима причина. Произходът на паническото разстройство не е напълно ясен. Въпреки това се смята, че заболяването има генетична предразположеност и по-често засяга нежния пол. Жените са по-податливи на паник атаки и страдат от това заболяване 2-3 пъти по-често от мъжете.

Паник атаките не могат да доведат до смърт, въпреки факта, че това е усещането, което най-често ги придружава. Колкото по-чести са атаките, толкова по-лошо става качеството на живот. Хората, които многократно са изпитвали панически атаки, стават все по-тревожни и подсъзнателно се опитват да избягват места или ситуации, където и когато са се поддали на страха. Тези, които някога са преживели атака през нощта, впоследствие се сблъскват с нарушения на съня.

Какви са симптомите на паник атака?

Паническата атака е случай на пристъп на страх с усещане за предстояща смърт или тревожност, придружен от определени симптоми. Най-често това са: учестен пулс и сърцебиене, изпотяване, втрисане или горещина, треперене, задух и задушаване, световъртеж, припадък, страх от смъртта и др. При наличие на 4 от изброените по-горе симптоми може да се говори за пристъп на паник атака.

Какво отключва паник атаките и как да ги познаем

Какво да правим в случай на паник атака?

Най-важното нещо, което трябва да направите по време на паническа атака, е да преместите вниманието си. Всеки метод е подходящ за разсейване. Ако атаката ви е хванала на обществено място, тогава можете да свивате и разтискате юмруци, да разтривате ушите си или да стъпвате от крак на крак. Ако паниката ви е изненадала у дома, опитайте да включите музиката, започнете да се занимавате с домакинска работа: мийте чинии, бършете прах. Всяка дейност, която включва мускулна работа и изисква внимание, ще свърши работа.

Тъй като пристъпът на паника е придружен от ускорен пулс и усещане за задух, няма да е излишно да вземете няколко глътки вода и да се концентрирате върху дишането. Най-добре е да научите няколко техники, които бързо ще облекчат напрежението. При пристъп започнете с издишване - забавете го, и пулсът също ще се забави. Съотношението на дължината на вдишване и издишване трябва да бъде 1:2. Можете да експериментирате и да изберете техниката, която ще ви помогне. Смартфонът също може да помогне за отвличане на вниманието от паника. Игри, социални мрежи - всичко това ще превключи вниманието и ще отвлече вниманието от паническа атака.

6 начина за справяне с паническите атаки

Как нормалното безпокойство се различава от паническата атака?

Механизмът, който задейства паническата атака, не се различава от този, който предизвиква обикновена тревожност – и двете са психофизични реакции на опасност. Разликата е, че паническата атака е реакция на опасност при липса на опасност. Независимо от това, фалшивата аларма предизвиква същата каскада от реакции като нормалната аларма - симпатиковата система се активира, освобождава се адреналин.

Пристъп на паника може да възникне на фона на прекомерно физическо натоварване, преумора и изтощение, както и на фона на злоупотреба със стимуланти и алкохол. В допълнение, стресът и неразрешените конфликтни ситуации могат да провокират атака. Липсата на разбиране на собствените преживявания и чувства, склонността да се избягват негативните емоции и да се игнорират също повишават уязвимостта към паническо разстройство.

Какво да направите, за да не прерасне паническата атака в паническо разстройство?

Паническото разстройство се характеризира с редица симптоми, един от които е паническа атака. За да се постави диагноза "паническо разстройство", е необходимо паническите епизоди да се проявяват постоянно в продължение на месец и да не са свързани със заплахи, опасности и предишни заболявания. В допълнение, атаките трябва да бъдат придружени от следните симптоми: безпокойство за повторение на атаки, загуба на самоконтрол, рязка промяна в поведението.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛЕЗНО:

Кои са най-неподходящите храни при разстройство?

Когато човек го сърби цялото тяло, какво означава това?

Канела: защо е опасна и как влияе на нивата на кръвната захар?

Болката в сърцето отива в лявата ръка: каква може да бъде причината?

Лазаровден и Цветница: Срещата на християнските празници и народните традиции

Защо храчките в носоглътката не изчезват: възможни причини и лечение

Как да се отървете от гълъбите на балкона?

Как лесно да отделите черупката от яйце с помощта на вода и чаша

Чудотворен: 5 изненадващи ползи от приема на женшен всеки ден

Тези 5 храни ще подобрят паметта ви

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com