Хората най-често пропускат малкия басейн, разположен пред големия басейн, а някои не се къпят преди и след влизане в него, което е най-добрата превенция.
Плувните басейни, където огромен брой плувци се събират в горещите летни дни, са развъдник на вируси, бактерии, гъбички и други микроорганизми, които причиняват неприятни и често опасни инфекции. За да се предпазите от кожни заболявания, чревни инфекции, очни или ушни инфекции, грижете се за хигиената и спазвайте правилата за поведение на обществените места за къпане.
Проучванията показват, че един на всеки четирима души, които плуват в басейн, ще се изхождат в него! Това не означава, че е само един на всеки петима, а че един на всеки петима е готов да го признае. Ако нивото на хлор и pH стойността на водата се поддържат правилно, повечето бактерии ще бъдат унищожени.
Още: Кажете сбогом на гъбичките: Как да подготвим краката си за лятото
Повечето басейни обаче не използват адекватно ниво на хлор, нито pH стойността на водата.
Можем да обвиним лошата поддръжка на басейна за това, но хората, които използват басейна вместо тоалетната за изхождане, не помагат за поддържането му чисто. Всичко, което влиза в басейна отвън, хаби дезинфектанти и намалява качеството и чистотата на водата в басейна. Освен всичко друго, плувците признават, че не се къпят преди да влязат в басейна, а е известно, че по всяко тяло се намират бактерии, които, ако човек не се изкъпе предварително, се освобождават в самия басейн.
Останалите бактерии, които носим по кожата си, особено потта и следите от фекални маси, се смесват в басейна. Ако дезинфектантите не са достатъчни, бактериите ще започнат да се размножават в басейните и при случайно поглъщане на водата по време на плуване и гмуркане е вероятно да погълнем сериозни и опасни бактерии като салмонела или ешерихия коли.
Как да разберете дали басейнът, в който плувате е с чиста вода?
Една от най-често срещаните и упорити инфекции се нарича гъбички по краката. Причинява се от Candida, гъбички, които се разпространяват бързо и се размножават под въздействието на влага и топлина. Те са много устойчиви и оцеляват дълго време извън тялото върху мокри плочки край басейна, под душовете, върху шезлонги...
Още: 6 хитри домашни трика срещу гъбички по ноктите
Инфекцията се характеризира със сърбеж, зачервяване, напукана кожа между пръстите на краката, белезникави люспи и малки мехурчета по кожата и лесно се предава към други части на краката, особено ноктите. Заразените нокти са удебелени, имат кафяви или бели петна и неприятна миризма. Лечението на тази инфекция отнема много време.
За да се предотврати появата на гъбички по краката, е необходимо да се премине през санитарна зона преди влизане в басейна, да се дезинфекцират пластмасовите обувки, които носите, докато се къпете и докато се разхождате около басейна и съблекалнята. Важно е също да се вземе душ преди влизане в басейна и след излизане от него.
Диария
Във водата в басейните има бактерии, така че понякога е достатъчно да се погълне само малко замърсена вода и да се заразите със салмонела или ешерихия коли, които причиняват диария, спазми, силна коремна болка и много висока температура. По-леката форма на инфекцията не изисква специално лечение, тъй като
Още: Експерти: Цветът на банския може да спаси живота ви
проблемите преминават за ден-два, ако човек почива и пие много течности.
Ако обаче високата температура и стомашната болка продължат повече от два дни и особено ако имате голям брой разхлабени изпражнения, непременно се обърнете към лекар.
Вирусни брадавици
Ако ходите боси по плочките на басейна, може да се появят рани по стъпалата, идеални места за навлизане на вируса. Брадавиците най-често се причиняват от човешкия папиломен вирус, който оцелява дълго време на открито. Инкубационният период продължава до шест месеца, така че при повечето пациенти първите образувания се появяват през есента и зимата.
Още: Как да избегнете получаването на стомашни проблеми от плувен басейн?
Брадавиците рядко изчезват сами, затова е необходимо да се консултирате с дерматолог, който ще ви препоръча най-добрия метод за премахването им.
Кожни инфекции
Сред кожните инфекции, интертригинозният дерматит най-често се появява през летния период в слабините, подмишниците и под гърдите поради повишено изпотяване и триене на кожните повърхности. Причинява се от гъбички от рода Candida.
Водата в басейните е толкова хлорирана, че е трудно да се заразите по време на плуване, въпреки че има някои хлор-устойчиви микроорганизми, които могат да представляват проблем. Местата, на които трябва да обърнете най-голямо внимание, са съблекалните, тоалетните и душовете, тъй като това е мястото, където микроорганизмите са склонни да се задържат.
Още: 5 често срещани заболявания, които можете да хванете от басейн
Вагинални инфекции
Гъбичките Кандида са нормален обитател на дебелото черво и се размножават бързо под въздействието на влага и топлина. Това се отразява особено силно на седенето върху плочките на басейна, мократа кърпа, седенето с мокър бански костюм и недостатъчната хигиена.
Симптомите на инфекция включват парене и сърбеж в гениталната област, както и гъсто, белезникаво течение с неприятна миризма. От басейна можете да се заразите и с бактериална инфекция, която най-често
се причинява от хламидия, микоплазма и уреаплазма, но също така и от вирусен херпес или човешки папиломен вирус, който причинява кондиломи. Въпреки че тези инфекции се предават главно по полов път, те могат да се заразят и чрез влажна кърпа. За да се предпазите, не използвайте чужди кърпи.
Още: Какво се случва с тялото ни след посещение на басейн или плаж
Инфекции на пикочните пътища
Ако сте предразположени към инфекции на пикочните пътища, трябва да вземете две таблетки уроантисептик вечерта преди да отидете на басейн. Симптомите включват често и болезнено уриниране, малки количества урина, болка и усещане за непълно изпразване на пикочния мехур. Много е важно жените да сменят банския си костюм след плуване, тъй като мократа материя е идеална за развитието на множество инфекции, както и да не седят върху мокри кърпи и да пият много течности.
Още: Как веднага да разберете дали водата в басейна е чиста?
Конюнктивит
Една от най-често срещаните летни очни инфекции е конюнктивитът. Ето защо е важно да се гмуркате със затворени очи и да имате капки за очи у дома за всеки случай. Като превантивна мярка, трябва да си сложите „изкуствени сълзи“ в очите.