Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тибетски техники за лесно събуждане

06 октомври 2022, 06:50 часа

Събуждането рано сутрин понякога е много трудно. А за някои хора това е почти невъзможна задача. Особено трудно е да станете с будилник през есента и зимата. Липсата на слънчева светлина насърчава производството на мелатонин, който може да причини сънливост. Ето няколко съвета за облекчаване на мъките от пробуждането според Harper's BAZAAR.

Включете светлината

Вашият биологичен часовник е пряко свързан със светлината и тъмнината, така че първата стъпка е да получите достъп до ярка светлина, за предпочитане слънчева светлина. Това ще потисне производството на мелатонин и ще увеличи будността. Но този метод може да бъде проблемен през зимата, когато слънцето е практически невидимо. В този случай направете обичайната си сутрешна рутина: вземете душ, закусете. Това ще сигнализира на тялото ви да се събуди.

Наспете се

Противно на общоприетото схващане за задължителния 8-часов сън, необходимостта за всеки е различна и се определя генетично. Експертът по съня д-р Нийл Стенли казва, че е добре да заспите преди 11 часа. Но всеки трябва да знае колко време му трябва, за да се наспи достатъчно. Ако качеството на съня е лошо, препоръчително е да смените матрака.

Лягайте си навреме

Хората се разделят на „чучулиги“ и „сови“, в зависимост от биологичният им часовник. А липсата на сън влияе на настроението през целия ден. Това отчасти е генетично обусловено явление и отчасти зависи от начина на живот. Биологичният часовник може да бъде сменен. Когато часовата зона се промени, тялото се нуждае от около 72 часа, за да се възстанови. За да промените драстично естествения цикъл на съня, трябва да приемате мелатонин рано вечер, докато тялото ви свикне да си ляга рано.

Ставайте по едно и също време

Тялото се нуждае от редовност и за безболезнено събуждане е по-добре да се събуждате сутрин по едно и също време. Това ще помогне на тялото ви да ви подготви да се събудите час и половина преди алармата да се включи.

Деактивирайте бутона за отлагане на алармата

Да си легнете отново след алармата е безполезно и вредно. Много по-добре е да се събудите веднага, вместо да отложите часа на алармата.

Калоян Мирчев
Калоян Мирчев Отговорен редактор
Новините днес