Боряна Маринова: Приносът на европейци и великотърновци за развитието на града трябва да се познава и популяризира

6268
Боряна Маринова: Приносът на европейци и великотърновци за развитието на града трябва да се познава и популяризира
Снимка: Областна администрация - Велико Търново

Днес, партньорите по проект „Европейци  и великотърновци, учили в Европа, с принос за обществено–икономическия и културен  живот в Търново” дадоха съвместна пресконференция в Областна администрация – Велико Търново за резултатите от неговото изпълнение.  Бенефициент по проекта е Държавна агенция „Архиви”, а изпълнението е осъществено от отдел „Държавен архив” – Велико Търново при дирекция „Регионален държавен архив” – Велико Търново в партньорство с Областна администрация - Велико Търново, Община Велико Търново, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий” – Велико Търново, Профилирана хуманитарна  гимназия "Св. св. Кирил и Методий", Демократичен съюз на българите в Румъния – Букурещ и Държавните архиви в Русе, Габрово, Разград и Силистра.

Ръководителят на проекта Боряна Маринова заяви: „Посредством този проект изследвахме документалното наследство, съхранявано в Държавен архив – Велико Търново, свързано с търновци, получили образованието си в Европа и европейски граждани,  с принос за обществено-културния живот в града. Тяхното наследството и приносът им за развитието на града трябва да се познава и популяризира“. Тя допълни, че проектът е обвързан тематично с 2018 година, обявена за година на Европейското културно наследство.

Проектът е стартирал на 01.06.2018 г. и приключва днес, на 31.01.2019 г. В рамките на сумата от 5 241,75 лв., включваща съфинансиране от Национален фонд „Култура” в размер на  4 999,50 лв. и 242,25 лв. от Държавна агенция „Архиви” са постигнати следните резултати:

1.Принос на българите към общоевропейската история, култура и достижения, посредством  обективността на архивния документ.

2.Създадени  четири продукта:

- мултимедийна изложба;

- изложба на винил (18 табла);

- дигиталната изложба „Велико Търново – част от Европа” - 400 диска;

- 175 календара за 2019 г.

3.Изготвен анотиран списък от проучването.

4.Изготвени два вида диплянки за две пресконференции (200 бр.)

5.Привлечени 27 младежи и 2-ма експерти  в изследователския процес, посредством неформално обучение, в резултат  на което се изгради  у тях отношение и разбиране към значимостта на документалното наследство.

6.Проведени 8 информационни срещи за представяне на проекта и изложбата (София и Велико Търново, четири областни центъра в България, които влизат в обхвата на дирекция „РДА” Велико Търново - Габрово, Русе, Разград и Силистра и две в Букурещ, Румъния).

7.Организирани и проведени две пресконференции (начална и заключителна).

8.Привлечени трима дарители, които са потенциални нови фондообразуватели на ДА – Велико Търново.

9.Установен  културен обмен между българи,  живеещи в България и Румъния.

10.Изградена устойчива партньорска мрежа (трансгранична) от две държавни, една общинска, една НПО структури, един университет и едно средно училище.

БЛС: Всеки медик, жертва на насилие, ще получи активна подкрепа, грижа и защита

Днес, 28.01. 2018 във Велико Търново се проведе пресконференция на тема „Насилието над медици – практика, теория и бъд...

Дигиталната изложба „Велико Търново – част от Европа” можете да разгледате ТУК.

Място в изложбата намират известни търновски учители, работили в Мъжката и Женската гимназии, между които Тодор Шишков, Васил Берон, Карл Шкорпил, учители – общественици – Моско Москов, Йордан Кулелиев, известните учителки и търновски  общественички Зоя Ставрева и Невена Събева.  Разкриват се моменти из живота на архитектите Георги Козаров и Джовани Мосути, на паркостроителите Антон Новак и Георги Петков, на лекарите Трейман и Черненко, благодарение на които са открити Санаториума за гръдноболни и Бактериологичния институт. Присъстват документи за търновски аптекари, както и на първата дипломирана акушерка – Цанка Събева. Специално място заемат видни общественици-дарители,  завещали имоти и пари в полза на града, както и някои от Търновските митрополити, известни с благотворителната си дейност.

Във връзка с настоящия проект и по повод инициативата на Държавен архив - Велико Търново за събиране на документи от личен произход в дигиталната изложба са поместени и част от даренията. Има снимки на д-р Гатьо Умников, който основава първото отделение за кожни и венерически болести в североизточна България към Великотърновската първостепенна държавна болница „Княз Борис”, както и на музикантът Калоян Трифонов и неговата майка – Дочка Михова, учител, музикант, хоров диригент. 

Интересни са и снимките, направени от учениците от ателие „Фотографско приключение”, които са заснели обектите, присъстващи в дигиталната изложба  и  правят паралел между минало и настояще.

„Благодарение на  финансовото съдействие на програмата „Културно наследство“ на Национален фонд „Култура“ по договор № 118-N-7/01.06.2018 г., сключен с Държавна агенция „Архиви”- София и подкрепата на медиите, документалното богатство на Държавен архив –Велико Търново става достояние на всички.“ – каза в заключение Боряна Маринова - ръководител проект.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ВЕЛИКО ТЪРНОВО:

Пламнал пожар заради нощна лампа: Възрастна жена е с изгаряния

Ваксиниран младеж е с коклюш във Велико Търново

ВАС ще има последната дума за проекта на Вълка за огромен инсинератор край Павликени

Авария остави без вода Велико Търново и още няколко града

Хората в Павликени си имат камила (СНИМКИ)

Сериозна авария: Велико Търново е без вода

След 14 бременности: 33-годишна жена роди за 11-и път у нас

2-годишно дете почина в болницата във Велико Търново

Два дни грипна ваканция в област Велико Търново

За трето дете: 10 000 лева накуп ще дават в Горна Оряховица

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com