Депресия: Защо мъжете я преживяват с гняв и агресия вместо сълзи?

4771
Депресия: Защо мъжете я преживяват с гняв и агресия вместо сълзи?
Снимка: iStock/Guliver

В Германия петима от всеки 100 мъже страдат от депресии, сочи статистиката. Броят на жените с депресия е двойно по-висок. Но мъжете се самоубиват три пъти по-често. Специалистите смятат, че депресиите при мъжете често пъти убягват от вниманието на лекарите, защото в началото на заболяването симптомите са съвсем други.

Гняв и агресия вместо сълзи?

Мъжете с депресия по-често стават раздразнителни и агресивни, обяснява проф. Анне Мария Мьолер-Лаймкюлер, която е специалист по социална психиатрия в университета в Мюнхен. Когато са напрегнати, мъжете по-често посягат към алкохол или наркотици. Засегнатите са склонни да търсят отдушник в бясна работа или прекомерни спортни занимания. Мнозина пък изцяло се затварят в себе си, казва професорката, цитирана от обществената медия АРД.

Още: Здравословни стратегии за справяне с тревожността и депресията

Това не се вписва в "обичайната" клинична картина на депресиите, която включва по-скоро изтощение, безчувствие, липса на мотивация, сълзи и непрестанни тревожни мисли. Да, тези симптоми се явяват и при някои мъже, но това се наблюдава по-рядко.

Според психотерапевта Йоханес Фенен за много мъже е трудно да опишат чувствата си. Именно поради тази причина много от засегнатите така и не осъзнават, че всъщност страдат от депресия. Към това се добавят и старомодните идеали на мъжествеността, свързвани със сила и власт, които изобщо не се връзват с депресиите.

Представите за мъжественост, депресиите и задръжките към евентуалната терапия са взаимносвързани, става ясно от едно изследване на Американската асоциация по психология, посочва АРД. В него са участвали 19 000 мъже, а един от изводите гласи: колкото по-силна е привързаността към традиционната представа за ролята на мъжа, толкова по-висок е рискът от депресии и толкова по-рядко се търси терапевтична подкрепа.

Много мъже търсят помощ едва тогава, когато се появят физически симптоми - като безсъние, сърцебиене и нарушени сексуални функции. Но практикуващите лекарки и лекари твърде рядко в такива случаи стигат до мисълта, че може би става дума за депресия. Защото и общо практикуващите лекари обикновено свързват депресията с потиснатост, изтощение и неспособността да изпитваш радост, обяснява професор Мьолер-Лаймкюлер.

Още: Защо се проявява сутрешна тъга?

На базата на това наблюдение тя и нейният колектив са разработили механизъм за диагностициране на депресиите, който взима предвид пола на пациентите. Този механизъм търси именно типично мъжките симптоми, и то с успех: колективът е успял да идентифицира 18% повече депресии при мъже, отколкото са регистрираните с помощта на стандартните процедури.

Но защо проявните форми на депресията при мъжете са толкова различни от тези при жените? Една от причините е специфичната биохимична реакция в отговор на стрес. При мъжете в такива ситуация се отделя не само тестостерон, но и вазопресин - този хормон има връзка с агресията и с отбранителното поведение.

Освен това при мъжете депресията често пъти се "отключва" от други фактори. Жените обикновено изпадат в депресия, когато са потопени в хронични конфликти в своите социални отношения. При мъжете обаче това става след раздяла, поради загуба на работното място, при пенсиониране, от самота или поради липса на признание на работното място - такива са рисковите фактори, които изброява проф. Мьолер-Лаймкюлер.

Терапия специално за мъже

Още: Как да разпознаете ранните скрити признаци на депресия?

Все повече клиники предлагат специална терапия за мъже, страдащи от депресия. Съществен елемент е "мъжката компания", обяснява Янина Тилманс, главна лекарка в клиниката "Варендорф" край Хановер. В груповите дискусии между мъже често пъти се говори за нарушени сексуални функции поради депресия, например за снижено либидо и трудности с ерекцията. И повечето мъже обикновено признават, че в присъствието на жени никога не биха говорили по тези въпроси.

Специалистите от клиниката залагат много и на спорта, защото той стимулира отделянето на хормони, които повишават настроението и жизнеността - като допамин, серотонин и ендорфин. В лечението са включени тренировки както за сила, така и за издръжливост, стрелба с лък, тенис на маса, катерене и йога, както и различни упражнения за осъзнато възпрятие на тялото и света около нас, а в добавка се залага и на т.нар. майндфулнес. Целта на всички упражнения е да се подобри съсредоточеността, самочувствието и усещането за собственото тяло. Все неща, които много често липсват особено при депресивните мъже, отбелязва АРД.

 

Източник: Дойче веле

Още: Как да разберете дали един тийнейджър употребява наркотици ?

Плачете често - разберете защо и дали е нормално, или не

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГЛЕДНА ТОЧКА:

Турция и ислямистите: какво свързва Ердоган и Хамас

Как украинките променят демографската картина в Германия

С помощ от САЩ: Ще спечели ли Украйна войната

Защо в Азия има толкова много боклук от Европа

За какво на ПП-ДБ и ГЕРБ не им достигна политическа воля

Къде плащат 18 000 евро за два месеца спане и лежане

Може ли престъпник да участва в управлението на държавата?

Ударът на Иран срещу Израел: успех или провал?

Турция: С вълшебната дума "Ол инклузив" срещу инфлацията

"Ида и аз подир нея"

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com