Итимад Ал Кану е избягала от бежанския лагер Джабалия в северната част на ивицата Газа, където израелската армия поднови офанзивата си срещу оцелели бойци на Хамас. С децата си тя се е преместила на юг – в Дейр ал Балах, където обаче хуманитарната ситуация не е по-добра. "Кълна се, че всяка сутрин се събуждаме с мисълта как ще изкараме деня, какво ще ядем. Просто ни се иска нощта да не свършва, за да не ни се налага да мислим за тези неща", казва за агенция Ройтерс жената в репортаж на германската обществена телевизия АРД.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Животът ѝ е като бавна смърт, признава Ал Кану и добавя, че малкото храна, която получават, с всеки изминал ден става все по-малко и тя се страхува за здравето на децата си.
Твърде малко хуманитарна помощ
Още: Ердоган: Турция даде най-силен отговор на жестокостите на Израел
Още: Ще има ли достатъчно газ и на каква цена през зимата
Още: Сривът на рублата: Русия в собствения си капан
В северната част на ивицата Газа доставките на хуманитарна помощ през последните седмици почти са преустановени. Според доклад на международни хуманитарни организации ситуацията там "днес е дори по-лоша, отколкото преди месец, въпреки крайните искания на правителството на САЩ към Израел да увеличи доставките на хуманитарна помощ с камиони до поне 350 на ден".
По-рано тази седмица агенцията на ООН за спешна помощ Оcha написа, че от 6 октомври, когато започна новата голяма израелска офанзива, до края на октомври израелските власти не са допуснали никакви хуманитарни доставки до трите най-големи града в северната част на ивицата Газа - Джабалия, Бейт Ханун и Бейт Лахия. От общо 33 искания за достъп до въпросните райони 27 са били отхвърлени, а шест са били възпрепятствани, се казва по-нататък в публикацията на АРД.
Още: Върви ли Грузия към революция?
Още: Колко опасни могат да са козметичните интервенции всъщност?
"От месец насам имаме много ограничен достъп до обсадените райони в северната част на ивицата", потвърди също и координаторката за спешната помощ Луиз Уотъридж на брифинг на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци UNWRA.
Грабежи затрудняват доставките
Още: Военно положение и хаос: Какво се случи в Южна Корея
Още: Защо се срина рублата и какво може да стане сега
Още: "Може да е късно": Байдън и Тръмп заедно да освободят заложниците в Газа, настояват близките им
Миналата неделя израелският кабинет по сигурността реши да увеличи броя на доставките на хуманитарна помощ за ивицата Газа. Вчера Израел отвори нов коридор за доставки – през граничния пункт Кисуфим. Това също беше искане на администрацията на Байдън.
По данни на израелския Координационен център за правителствените дейности в палестинските територии, досега 50 камиона на ден са преминавали през северния граничен пункт Ерез. От началото на седмицата на юг, през граничния пункт Керем Шалом, преминават по над 100 камина на ден, а в складовете има хуманитарни помощи, достатъчни за още 700 камиона с доставки.
При разпределянето на помощите, за което отговаря ООН, обаче се стига до нежелани сцени: престъпни банди заграбват стоките, терористите от Хамас ги конфискуват и принуждават търговците да плащат своеобразен данък, пише АР.
Още: Докъде са разговорите за примирие в Ливан и Газа и защо саудитският принц се сближава с Иран?
Източник: Дойче веле
ООН: 70% от загиналите в Газа са жени и деца
Унищожителна фетва: Най-висшият ислямски учен в Газа разкритикува "Хамас" за 7 октомври