Кой опита депесарския шут* е двусмислен въпрос, след като почетният председател на ДПС Ахмед Доган изхвърли своя "феномен" Делян Пеевски от ДПС, но и Доган бе изхвърлен от двете резиденции, които обитаваше - в Бояна и парк "Росенец". Първият в ДПС изгуби дома си, но ще запази ли партията (си)? Санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Пеевски запази влиянието си в "обръчите" и силата на държавата чрез хора, които са му подръка, но ако изгуби ДПС, докога ще ги притежава? Битката в ДПС, която не стихва, а се изостря, е следствие от политическите зависимости и бездействието на правораздавателната система, която не търси и не намира правдив отговор за задкулисното влияние и за необяснимото забогатяване на политици и магистрати.
Ескалацията на напрежение в ДПС ще повлияе на резултатите от изборите на 27 октомври, а с това и на формирането на редовно правителство и разместването на балансите в съдебната система. Ако тя продължи да обслужва тежките зависимости на политиците, значи са се сменили само пълномощниците на задкулисието и опцията за промяна, която отваря конфликтът в ДПС, е пропиляна. Належащ е изборът на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от политическата квота, на Инспектората към ВСС, чиито мандати са отдавна изтекли, на нови съдии в Конституционния съд. А ВСС ще трябва да избере и нов главен прокурор, и нов председател на Върховния административен съд (ВАС).
Росенец 2.0 - пак в защита на Доган
Още: Безпрецедентно: ЦИК се събира извънредно, за да реши какво ще прави с двете фракции на ДПС
През юли 2020 г., след десанта на гумената лодка с Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Димитър Найденов от "Да, България" на плажа в Росенец, над 8000 активисти на ДПС бяха докарани с автобуси, за да подкрепят лидера си, който живееше необезпокояван дотогава в лятната резиденция. С безрезервно дадените си гласове тези хора закрепват един порочен модел на упражняване на власт, който руши демокрацията, убива справедливостта и от който не печели нито един обикновен български гражданин.
Преди четири години стотици български мюсюлмани стояха часове наред в адския пек, за да засвидетелстват предаността си на личността на Доган и неприкосновеността на територията, владяна от него, но де юре собственост на частна фирма. Проблемът с произхода на средствата винаги е съществувал за политик, декларирал единствено съмнителен хонорар от 1.5 милиона лева в имотната си декларация - "за маркетингово проучване". По онова време Доган и Пеевски бяха неразривно цяло, двете лица на един и същи модел.
Сега активът на ДПС, останал верен на Доган, свири отново сбор заради почетния председател, защото тази целокупност се взриви - и конфликтът няма да завърши с мирни преговори, нито ще има щастлив край. "Твърде много се прекали от момчето", казва Доган, и "за него няма връщане назад". Но когато "момчето" преяждаше с власт, контролираните от него органи рекетираха хора и бизнеси, а медиите му въргаляха в кал противници, почетният председател не се намеси - моделът е над всичко.
Бившият транспортен министър в кабинета "Орешарски" (БСП-ДПС) Данаил Папазов, доскорошен бизнес съдружник на Доган, се оказа собственик на двата сарая, в които живееше Доган - в "Бояна" и в Росенец, и настоя в позиция до медиите да ги освободи, защото пребивавал "без основание" в тях. Земята, върху която е построено имението, е закупена от "Лукойл Нефтохим", плажът към него беше замаскиран, за да не се ползва от външни лица, а имаше и незаконни постройки. Всичко това - за да се гарантира лукса и неприкосновеността на почетния председател. Войната Доган-Пеевски сложи край на този комфорт.
Още: Може ли ДПС на Пеевски да се регистрира с електронен подпис? Говори Стоил Цицелков
Ще стигне ли Пеевски докрай?
МВР не се намесва в гражданско-правен спор, тъй като няма отношение към него. Това се разбра от съобщението, изпратено от вътрешното ведомство след двата сигнала, подадени от активисти, заради "Бояна" и Росенец - че е застрашена сигурността на почетния председател. Материалите от проверките ще бъдат предадени на прокуратурата. Но все пак МВР е длъжно да се намеси, ако има съдебно решение за опразването на имотите.
Ако някой обитава имот без правно основание обаче, собственикът има законно право да се обърне към съдебен изпълнител за изпълнително производство. В случай че съдебният изпълнител срещне съпротива, има право да потърси МВР, за да му помогнат за въвода във владение.
Полиция срещу активисти на ДПС и възможни сблъсъци? Това би имало опасно отражение не само върху избирателите на ДПС, но и върху кампанията за изборите като цяло. Изглежда, че лагерът на Пеевски засега обмисля дали да отиде докрай, а служебното правителство на Димитър Главчев не иска да се замесва.
Още: ДПС – фалшификацията с по-малкото зло
Предстои и развръзката на съдебния спор
Със сигурност двата лагера ще се срещнат в съда, след като Доган и неговият кръг в Централното оперативно бюро (ЦОБ) изключиха Пеевски, заедно със седмина от лагера му, както и десетина областни председатели на ДПС - близо една трета от всички регионални лидери. Законни или незаконни са били тези действия, имало ли е изискваният по устав кворум за решенията и как ще повлияят на бъдещата регистрация за изборите - ще се произнесе съдът.
Пред БНР адвокат Михаил Екимджиев прогнозира, че решението ще падне. "Най-вероятно Върховният административен съд ще реши доколко е легитимно решението за изключването на Делян Пеевски от ДПС и решението ще падне", каза Екимджиев, който се позова на "дълготрайната нехигиенична връзка и влияние" върху управлението на този съд, превърнал се "в придатък на задкулисието, олицетворявано от Пеевски и Борисов".
И после? Депесарските шутове вече не са просто ритници, а все по-силни удари по противника. Ще ги заболи и други извън ДПС, но за обществото въпросът е ще спечели или изгуби българската демокрация от тази битка.
Още: Пеевски чете указанията на ЦИК, както чете устава на ДПС- като Дявола Евангелието (ВИДЕО)
Автор: Емилия Милчева, Дойче веле
Бивш министър: Действията на МВР за сараите са неадекватни, скандалът можеше да се реши за час