ЕК предлага по-строги мерки за ядрена безопасност

5793
ЕК предлага по-строги мерки за ядрена безопасност

След аварията в АЕЦ "Фукушима" Европейската комисия започна работа върху предложение за ново законодателство, което да гарантира строги правила за безопасност и недопускане на ядрена злополука на европейска тертироя.

Днес ЕК официално обяви предложение за изменение на директивата за ядрена сигурност от 2009 г. Европейската комисия определя общоевропейски цели за значително намаляване на рисковете и за защита на гражданите и околната среда, съобщиха от ЕК. Целта на директивата е дълготрайно подобряване на ядрената сигурност в ЕС чрез въвеждане на система за редовни европейски партньорски проверки, повишаване на прозрачността по въпросите на ядрената сигурност и укрепване на правомощията на националните регулаторни органи.

Новата директива постановява следното:

Цел за безопасност: Държавите-членки гарантират, че в случай на авария отделянето на радиоактивност в околната среда е практически предотвратено.

Задължителни по закон проверки в целия ЕС на всеки шест години: Държавите-членки ще се споразумеят по конкретните области и общата методология за проверките, които ще бъдат извършвани от международни екипи. Освен това държавите-членки отговарят за изпълнението на препоръките. В случай на закъснение или неизпълнение на препоръките, Европейската комисия може да организира мисия за проверка в съответната страна от ЕС.

Национални проверки: Всяка ядрена електроцентрала подлежи на периодични проверки за безопасност поне веднъж на всеки 10 години, както и на специална проверка в случай на евентуално удължаване на срока на експлоатация.

Нови електроцентрали: Всички нови ядрени електроцентрали са проектирани по начин, който гарантира, че в случай на повреда в активната зона на ядрен реактор последиците остават в рамките на централата.

Готовност и реагиране на място при аварийни ситуации: Във всяка ядрена електроцентрала трябва да има защитен от радиоактивност, земетресения или наводнения център за спешна помощ и да се прилагат строги насоки за управление на аварии.

Що се отнася до прозрачността, националните регулаторни органи и операторите на ядрени електроцентрали ще трябва да разработят стратегия, в която ще се посочва как да бъде информирана обществеността в случай на злополука, но също така и по време на нормалната експлоатация на централата. Тази стратегия ще трябва да бъде публикувана. В допълнение гражданите ще имат възможност да участват в процеса на вземане на решение при лицензирането на проект за изграждането на нова ядрена електроцентрала.

Най-накрая, с директивата се гарантира, че националните регулаторни органи са независими при вземането на решения и че политическите, икономическите или обществените интереси не могат да вземат превес над целите за безопасност. Националните регулаторни органи трябва да разполагат с достатъчно средства и експертен персонал, за да могат да работят ефективно.

Контекст

След ядрената злополука във Фукушима през март 2011 година, държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС поискаха от Комисията да извърши заедно с Европейската група на регулаторите в областта на ядрената безопасност (ENSREG) стрес тестове и да преразгледа законодателството на ЕС в областта на ядрената безопасност.

Освен на поуките от Фукушима и резултатите от стрес тестовете, предложението се основава на различни източници на експертен опит, по-конкретно ENSREG – групата от научни експерти, основана по силата на член 31 от Договора Евратом, Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), Асоциацията на западноевропейските ядрени регулатори (WENRA), доклади от неевропейски държави като Япония или САЩ и др. В него също така се вземат предвид становищата на заинтересованите страни, включително национални регулаторни органи, промишлеността и гражданското общество.

Краят на атомната любов

Евтина и чиста - така рекламираха ядрената енергия през 1970-те години. Навремето експертите й предсказваха блестящо бъдеще. Днес обач...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com