Премиерът Бойко Борисов и президентът Румен Радев са с еднакви рейтинги, показват данните от социологическо проучване на „Алфа Рисърч“.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Доверието към двамата държавници е 40%. Това се случва за пръв път, откакто държавният глава встъпи в длъжност. Те също така свидетелстват за спад на доверието към него от 48% през декември до 40% през май.
Повишаване на цялостния рейтинг на Бойко Борисов, като той достига вторите относително най-високи стойности след „златните“ първи години на първия му мандат – 40% положителни оценки за дейността му (ръст от 10 на сто спрямо декември), 31% отрицателни (спад от 8 на сто спрямо декември).
Макар и да е още много рано да се правят дългосрочни изводи, може да се каже, че три съществени обществени нагласи обуславят това „насрещно движение“ в рейтингите на двамата генерали.
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
Първо, необичайната за българската общество консолидация зад тезата, че има неща, в които можем да се справим не по-зле от много други страни. 40% са на мнение, че страната ни се справя по-добре от повечето европейски страни в борбата срещу COVID-19.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Второ, за общественото мнение, изходът от директните сблъсъци между премиер и президент, е в полза на премиера.
Трето, независимо от шумно изразяваните крайни мнения, сечението на обществените нагласи показва сериозна подкрепа както за предприетите мерки през този период, така и за начина, по който хората са се възползвали от тях. 70% одобряват здравно-карантинните мерки, чувствайки се по-сигурни с тях. 60% - мерките в образованието и най-вече своевременното въвеждане на дистанционно обучение за децата им. 52% е подкрепата за лансираните социални мерки, насочени към най-уязвимите и рискови групи. Преобладаващо критични настроения са налице единствено към все още неясните икономически мерки, които могат да се окажат факторът, който да наклони везните в следващите месеци.
Двата месеца извънредно положение водят до двоен негативен резултат и за основната опозиционна сила БСП. Лидерът й Корнелия Нинова губи 6 пункта подкрепа и рейтингът й спада до ниво от 15%. Още по-сериозно изглежда отражението върху електоралната подкрепа за БСП. Спрямо декември партията губи около една трета от потенциалните си избиратели (от 21.5% на 12.2%).
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
В края на извънредното положение, ГЕРБ прекрачва прага на очакваната „нормализация“ със сериозно преимущество на полето на електоралните нагласи. Запазвайки позициите си от преди кризата почти без промяна (20.8%), само поради ерозията на БСП (до 12.2%), той получава почти двойна електорална преднина пред нея.
Националното представително проучване на Алфа Рисърч е проведено сред 1000 пълнолетни жители на страната чрез телефонно интервю в периода 28 април – 5-ти май 2020 г.
Вижте още:
Проучване на "Сова Харис" показва кои са най-одобряваните политици у нас