Да направим всичко възможно да съставим правителство с хора, които направиха всичко възможно да развалят предното. Как Ви се струва - има ли смисъл? И колко пъти трябва да повторим това упражнение, за да ни дойде акълът в главата?
Още: Правова държава, 18 години по-късно – тук ли си?
Още: Съпротивата на македонските българи и пораженията от сръбското владичество*
В неделя привечер - понеже неделята е точно ден за такива важни събития, президентът Румен Радев обяви, че ще даде третия мандат за съставяне на правителство на БСП. За неразбралите - това е последен шанс настощият парламент да излъчи правителство и да не ходим пак на избори - за четвърти път за по-малко от 2 години.
Всички от управляващата сега коалиция говорят как не трябва да ходим на избори. Защото има няколко кризи, е отчетливият аргумент. Но той, поне според мен, не издържа.
"Продължаваме промяната" дойде на власт заради заявката, че ще прави промяна. И промяната касае не справянето с поредната криза, а да бъде изградена държава, която ще се справя добре с кризи независимо кой е на власт. Дотук тази промяна още е далеч от практика. Тамън почнаха да се ориентират, тамън взеха да пипат тук-там - например ГКПП Капитан Андреево, и дойде брадвата. Заради Македонияяя, ако още има наивници да го вярват.
Още: Няма пари за младите лекари, защото има за старите ченгета и вождове
Още: Най-добре е да извадим г-н Тошко от контекста и да приключи тази мъка
Структурната промяна на държавата ни минава през правосъдие. Истинско правосъдие. Писал съм го толкова пъти в различни коментари, че ме болят пръстите. За тази цел следва да си оправим прокуратурата, следствието, полицията и съдилищата. Първото, което следва да се направи, е промяна на съдебния парламент, по-известен като Висш съдебен съвет (ВСС). Не просто смяна на състава, а намаляване на политическото влияние върху него. При сегашните механизми на вземане на решение от ВСС няма начин да се мине без парламентарно представени квоти, което е безумие - при живота на нашите парламенти спокойно във ВСС има политически представители на партии, които отдавна не са в парламента. Така че промяна трябва - обмислена внимателно и закрепена като закон. За тази цел трябва достатъчно силно мнозинство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оставка, оставка: Политиката ни е за дебелокожи дебили и блатни обитатели
Още: Прахосват нашите пари и то милиони, а дори не ги виждаме: Що е то?
В този парламент мнозинство няма. Вероятно и в следващия няма да има, но не можем да знаем какво точно ще има, след като още не се е случило. Знаем обаче какво се случи и ще се случи в този парламент - Слави Трифонов и тези, които само подозираме кои са, ще могат по всяко време да се разкрещят "Македонияяя" и да провалят всичко, което би замирисало на структурна реформа. Президентът също е ясен - с бързането да прави консултации, обявявайки ги 2-3 часа преди провеждането им, с набутването на първия мандат в петък вечер та да се съкрати възможността "Продължаваме промяната" да намери 121 гласа в парламента (стигнаха до 117), с балалайките как сега, видите ли, не можело да има предсрочни избори септември, октомври било най-добре ...
Да, време е за избори. Трябва да се случат докато още всичко е достатъчно прясно. Докато уважаемият мъдър суверен още си спомня горе-долу кой как за пореден път му плю в сурата. И дано тази памет помогне да се направи по-верен избор сега. За да се формира наистина мнозинство, което не е орел, рак, щука и Христо Иванов. Защото е идейно-политическо кощунство БСП и "Демократична България" с член ДСБ да градят основни на нова държава. Би могло, някога - след още 40 години по Моисей, но не е сигурно.
Не се залъгвайте - сегашният избор ще е ключов. Защото ще покаже почват ли да се усещат достатъчно на брой хора накъде ни тикат вкупом мнозинството проксита, които иначе все ни мислят доброто, а всъщност мислят само как да крадат повече, и повече, и повече без никой нищо да може да им каже. Както е яркият модел в една "братска" държава. Така че, ако искаме с Бащица, достатъчно е само да не правим нищо - сега. Но ако искаме демокрация, следва да се борим за нея.
Още: Въвеждаме нов лев: Исторически спомени от недоразвития български социализъм*
Още: Со кротце, со благо и со малце вековна идентичност
Автор: Ивайло Ачев