От както свят светува хората използват водата, за да гасят огъня. Водата не е способна да гори – тя обгръща горящите предмети, спирайки достъпа на кислород до тях, без който горенето е невъзможно. Едновременно с това интензивното изпарение позволява бързо спадане на температурата на обгърнатите в пламъци предмети. Астронавтите на Международната космическа станция обаче работят в съвсем друга посока.
Още: Правова държава, 18 години по-късно – тук ли си?
Още: Съпротивата на македонските българи и пораженията от сръбското владичество*
Специалистите се опитват да създадат условия, при които водата преминава в особено състояние, превръщайки се в „горяща“ вода, способна да изпепели всяка вещ при пълното отсъствие на открит пламък.
Това състояние се нарича „свръхкритично“. В това състояние водата не е нито вещество, нито течност, нито газ. Всъщност, описвана е като газ, подобна на течност. Водата достига това състояние при налягане над 217 атмосфери и едновременно с това нагряване до 373 градуса по Целзий. Такава вода моментално окислява всяко химично съединение, с което влиза в съприкосновение, или казано по друг начин – изгаря всичко, което влиза в контакт с нея.
Експериментите за получаване на вода в свръхкритично състояние са свързани с откриването на нов метод за третиране на отпадъците, който може да се използва както на Земята, така и в космоса.
Още: Няма пари за младите лекари, защото има за старите ченгета и вождове
Още: Най-добре е да извадим г-н Тошко от контекста и да приключи тази мъка
Както е известно, в космическото пространство този проблем е особено наболял. Изгарянето със свръхкритична вода разрушава абсолютно всички вредни вещества в течните отпадъци и не е съпроводено с производство на опасни вещества. Основният продукт при този процес е обикновен въглероден диоксид, който лесно може да бъде филтриран.Твърдите безопасни остатъци от изгарянето на отпадъците лесно могат по-късно да бъдат изхвърлени по традиционните методи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оставка, оставка: Политиката ни е за дебелокожи дебили и блатни обитатели
Още: Прахосват нашите пари и то милиони, а дори не ги виждаме: Що е то?
Изследванията се провеждат в космоса заради уникалните условия на микрогравитация, която съществува на борда на станцията.
Това позволява на учените по-лесно да контролират остатъчните твърди съединения и да не допускат те да влязат в контакт с повърхността на тръбите и резервоарите, които могат да бъдат разрушени при подобно съприкосновение.
Редактор: Анна Маринова
Още: Въвеждаме нов лев: Исторически спомени от недоразвития български социализъм*
Още: Со кротце, со благо и со малце вековна идентичност