Международният натиск заради военния преврат в Мали се засилва

20 август 2020, 08:06 часа 2041 прочитания

Организацията на обединените нации се присъедини към критиките и осъждането на военния преврат в Мали, заради който президентът Ибрахим Бубакар Кейта беше принуден да подаде оставка.

Още: Жив щит и сексуално насилие: Рекорден брой пострадали деца във войните през 2024 г. (СНИМКИ И ВИДЕО)

Още: Петролен танкер се взриви край Либия

Съветът за сигурност на ООН призова за незабавно освобождаване на всички правителствени служители и възстановяване на конституционния ред, предаде БГНЕС.

Военните заявиха, че действат, за да предотвратят изпадането на страната в по-нататъшен хаос. По-рано те обещаха да формират гражданско правителство и да проведат нови избори.

Мали - огромна страна, простираща се в пустинята Сахара, е сред най-бедните в света и е преживяла няколко военни преврата. В момента се бори за овладяване на вълната от джихадистки атаки и предотвратяване на етническо насилие.

Още: Африканци са "пушечно месо" за Путин: Украйна показа пленени камерунци (ВИДЕО)

Още: Гърция пусна военни кораби край Либия

Кейта спечели втори мандат на изборите през 2018 г., но от юни се изправя пред многохилядни улични протести заради корупцията и лошото управление на икономиката. Сред военните в страната има и недоволство от заплащането им и задълбочаващият се конфликт с джихадистите.

Африканският съюз по-рано прекрати членството на Мали, като заяви, че военните преврати са "нещо от миналото, което не можем да приемем".

Междувременно, френският президент Еманюел Макрон заяви, че "борбата срещу терористичните групи и защитата на демокрацията и върховенството на закона са неразделни", визирайки ситуацията в Мали. Франция отдавна има военни в страната

"Да се оттеглим означава да провокираме нестабилност и да отслабим нашата борба. Това не е приемливо", написа френският президент в Twitter, призовавайки властта да бъде "върната на цивилните", тъй като "основни етапи (които трябва да бъдат) поставени за връщане към конституционното право "е малийският президент и неговият премиер да бъдат освободени”.

Още: Руските наемници в Мали бяха хванати в засада и дадоха жертви (ВИДЕО)

Още: Като в нацистките лагери: Руските наемници от "Вагнер" измъчвали брутално африканци

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес