Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение в САЩ - да се чества "македонският език и история"

02 август 2023, 17:59 часа • 6272 прочитания

Американският сенатор Майк Браун от Републиканската партия представи резолюция, според която септември ще бъде обявен за месец на македонско-американското наследство.

В документа, предложен за гласуване в Сената, пише, че тогава ще бъдат чествани езикът, историята и културата на македонските американци, съобщават медиите в югозападната ни съседка, цитирани от БТА.

Председателят на "Обединената македонска диаспора" Методия Колоски каза за телевизия "Алфа", че целта на резолюцията била да подчертае "многобройните приноси на македонските американци в САЩ в различни области - от културата и изкуството до политиката, бизнеса, медицината, науката и спорта".

Припомняме, че миналата година в Конгреса на САЩ беше внесена отново такава резолюция - тогава от републиканката Клаудия Тени. Тя също беше получила текстовете от "Обединената македонска диаспора". Според проф. д.ист.н. Трендафил Митев, който е специалист по темата, тази организация е дело на югославските комунисти на Тито. Целта ѝ е да затрие изцяло "Македонската политическа организация" (МПО) в Америка, която е създадена от мигранти от Македония с българско самосъзнание и дори издава вестник на книжовен български език. Според проф. Митев югославските комунисти създават нова вълна от млади македонци в САЩ, която да се слее с македонските българи, след което да надделее изцяло над тях с финансова подкрепа, водеща, съответно, до принос за развитието на Америка.

Вижте повече подробности в този материал: Македонистите подвеждат Конгреса на САЩ, за да обезсмислят вековния юбилей на българската патриотична емиграция

Каква е целта на резолюцията?

"Целта на тази резолюция е да поиска от президента на САЩ да признае септември за месец на македонско-американското наследство и ролята, която македонската общност има в Съединените щати", заяви Колоски. И отбеляза, че през последните 150 години македонците започнали по-масово да се заселват там.

"За момента приемаме, че има около половин милион американци от македонски произход, които са направили много за социално-икономическия живот в Съединените щати", каза още той.

Още: Конгресмени искат да има месец на Македония в САЩ

И добави, че с резолюцията ще бъдат признати македонският език, културата и историята на македонската общност в САЩ.

В предговора на документа се посочва, че от 1880 г. десетки хиляди македонци са имигрирали в Съединените щати в търсене на граждански и религиозни свободи и права, по-добри икономически възможности, а също така "в отговор на Илинденското въстание и последвалите войни в района, в които е участвал македонският народ". Това е напълно опровергано в материала на проф. д.ист.н. Трендафил Митев.

В резолюцията пише, че според различни оценки в САЩ имало около 500 000 македонски имигранти, живеещи в различни щати.

Още: Брюксел към Скопие: Без промени в Конституцията Албания продължава към ЕС сама

Резолюцията, която беше инициирана от "Обединената македонска диаспора" (ОМД), сега трябва да бъде одобрена от Комисията по правосъдие на Сената и след това да бъде гласувана от целия Сенат.

Преди повече от месец германският парламент прие резолюция, която изразява подкрепа за европейското бъдеще на Северна Македония и признава македонската култура, идентичност и език.

ОЩЕ: Лъжа или напредък е резолюцията на Бундестага за Северна Македония: Реакции

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес