Американският посланик в Косово Филип Коснет подчерта, че Прищина има задължение да сформира Асоциация на сръбските общини и подписаните по-рано споразумения трябва да се изпълняват.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
Пред „Радио+” той заяви, че историята не е започнала от деня, когато е създадено правителството на Албин Курти.
На въпрос дали има място за компромисно решение между Белград и Прищина Коснет отговори, че, според него, е имало „много тежки разговори и сдържаност преди подготовката за преговори”, но „не трябва да позволим това да ни обезкуражава и притеснява”.
„Смятам, че е важно да се признае, че времето не е на страната да преговарящите. Мисля, че най-големият враг на Косово е самодоволството. Какво искам да кажа с това? през последните двадесет години в Косово бе създадена ситуация, при която хората свикнаха прекалено много международната общност да налива пари в страната, като им помага по този начин да решат проблемите си”, каза Коснет.
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Той подчерта, че има очаквания към косовското общество да прояви зрелост по отношение на демокрацията и икономиката и да поеме повече отговорности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
„Нормално е държава, на която ѝ предлагаме помощ и ѝ помагаме да изгради своя капацитет, да става все по-независима”, допълни дипломатът.
По този начин Косово ще си спечели уважението на своите съседи, тъй като ще действа като независима държава, която е подготвена да седне на масата и да води трудни разговори, трудни преговори и да предложи нови идеи.
Според Коснет, гражданите на Косово не искат само техните лидери да разговарят остро, а искат да бъдат намерени решения за техните проблеми.
Основно зависи от Косово и Сърбия да осмислят пътя напред и ако и двете страни не са готови да направят компромис, няма да има реални резултати.
„Знам, че някои хора казаха: Ние направихме достатъчно компромиси, сега нека направи някой друг. Това не е много продуктивен път напред", каза американският посланик Филип Коснет.