Увеличаването на количеството въглероден диоксид в атмосферата не само води до климатично затопляне, но представлява също директна заплаха за земеделието, тъй като съдържанието на някои хранителни вещества в растенията ще намалее значително, сочат резултатите от изследване, цитирани от Ройтерс и Франс прес, предаде БТА.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
С очакваното повишаване на количеството въглероден диоксид в атмосферата към 2050 г., това ще се отнася за цинка и желязото, чието съдържание в някои зърнени храни и зеленчуци ще намалее по обезпокоителен начин, показва изследването на учени от Института по обществено здравеопазване към Харвардския университет.
Като се има предвид, че от недостиг на цинк и желязо в организма страдат около два милиарда души на планетата и че всяка година този недостиг е в основата на 63 милиона смъртни случая поради недохранване, става въпрос за свързана с климатичните промени санитарна заплаха, каквато досега не е имало, се казва в комюнике на института.
"Получените резултати за пръв път разкриват, че нарастващите непрестанно след индустриалната революция количества въглероден диоксид в атмосферата застрашават изхранването на човечеството", заяви ръководителят на изследването Самюъл Майърс.
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
Механизмите, които стоят зад този феномен, си остават загадка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Предишни лабораторни изследвания показаха вредния ефект от въглеродния диоксид върху хранителните свойства на земеделски продукти, но получените резултати събраха немалко критики, тъй като не бяха получени в естествена среда.
Този път американските биолози взели данни за 41 вида зърнени храни и зеленчуци от 7 обекта в Япония, Австралия и САЩ.
Количеството въглероден диоксид на обектите било от порядъка на 546 - 586 частици на милион, а това са стойности, предсказани от климатолози за следващите 40 - 60 години дори ако се вземат мерки за намаляване на парниковите газове.
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".