Дори и еднократна злоупотреба с алкохол е достатъчна, за да доведе до неблагоприятни здравословни проблеми, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Много хора не са запознати с рисковете, на които излагат тялото си, консумирайки любимата си алкохолна напитка.
Какво се случва с нашия черен дроб, мозък и стомах след консумацията на алкохол?
„Пиянството не означава непременно, че сте алкохолик“, споделя руският хепатолог д-р Алла Южнова в интервю за MedikForum.
„Но при тези, които са пристрастени към алкохола, последиците може да са по-опасни. При мъжете пристрастеността се определя като пиене на пет или повече напитки за период от няколко часа, а за жените - на четири или повече напитки за два часа", споделя лекарят.
Доказано: Този алкохол понижава кръвната захар
„Когато пиете алкохол, той отива директно в кръвния ви поток и от там се запътва към мозъка ви“, допълва д-р Южнова.
В резултат на това зрението може да се замъгли, координацията намалява и паметта се влошава.
„Злоупотребата с алкохол може да доведе до загуба на съзнание. Увеличаването на количеството алкохол в мозъка води до риск от невъзможността за създаване на нови спомени. Рискът от припадък става още по-висок, когато човек пие, без да е ял нищо", казва още експертът.
"Що се отнася до стомаха, големи количества алкохол могат да повлияят негативно на стомашно-чревния тракт. Алкохолът не само причинява увреждане на лигавицата на стомаха, но може също да провокира симптоми като болка в корема или дори в гърдите. Злоупотребата с него може да причини повръщане, което след това може да доведе до разкъсване на хранопровода и животозастрашаващо кървене", споделя д-р Южнова.
Това са най-ранните симптоми, които издават, че алкохолът е увредил черния ви дроб
Хепатологът допълва, че пиенето на алкохол може да доведе до натрупване на опасни мазнини в черния дроб. Това от своя страна е възможно да провокира чернодробно заболяване и сърцебиене. В дългосрочен план прекомерното пиене на алкохол води до отслабване на сърдечния мускул и високо кръвно налягане.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!
Редактор: Таня Станоева
Етикети: Черен дроб Мозък Алкохол