Докато САЩ се съсредоточиха върху посланията на президента Доналд Тръмп в социалната мрежа "Туитър" и върху обувките на първата дама Мелания Тръмп, в Европа се провежда геополитическо изменение, което трябва да го смразява до мозъка на костите. Без никой да обръща особено внимание, Китай разширява икономическата си и военна сила в Източна Европа. На карта е заложен ключов регион, на който САЩ разчитат на търговска и геополитическа подкрепа, както и да бъде буфер и пред Русия, и пред Китай.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Китайците, освен че не правят много за спирането на марша на Северна Корея към ядрената ракета, вече са си набавили значим капитал в гръцкото пристанище Пирея. Докато четете това, те също така работят усърдно върху придобиването на активи в Чехия, Унгария и Полша, включително и за сключването на договори за изграждане на ядрени електроцентрали.
В България, междувременно, някогашните усилия на бившия държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън да накара българите да нарушат договора си с руската държавна компания за обогатяване на уран "Росатом" се връщат като бумеранг, давайки на Китай опорна точка да заместят руснаците при изграждането на новата ядрена електроцентрала "Белене".
"Росатом" успешно осъди България за нарушаването на договора и спечели. Българите трябваше да платят 660 млн. долара - голяма цена за малка държава. За да компенсират загубите българите решиха да приватизират проекта. Според медийните публикации Китай агресивно участва в търговете и е на челни позиции. Ако Китай спечели, неговите държавни ядрени компании ще могат да използват произвеждано в Русия оборудване, но иначе ще имат пълен контрол над новия ядрен обект.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
За разлика от руснаците, чиито програми за ядрено развитие обикновено разчитат на сравнително благи междуправителствени заеми за финансиране на изграждането, но оставят управлението на местните правителства, Китай настоява и за капиталов, и за оперативен контрол. В резултат на това Китай остава с пълен контрол над критичната инфраструктура - в този случай важна атомна електроцентрала в бивш съветски сателит. Това дава на Китай лост за влияние в региона, който е сравним единствено с този, който Москва използваше по време на Студената война.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Подобна ситуация в момента се разиграва и в Полша, където китайците са измъкнали договори за атомна електроцентрала, която трябваше да бъде построена от САЩ. Американската атомна индустрия е в дрипи с "Уестингхаус" в банкрут и "Дженерал Електрик" без възможност да събере капитал дори и за последния си модел реактори в по-напредналите държави. Китайците, за разлика от тях, се къпят в налични пари - голяма част от търговията със САЩ.
Това, което се случва тук е, че Китай се възползва от геополитическата вражда между Русия и САЩ, за да получи собственост и управление над важните части на енергийната инфраструктура. Тактиката вече даде на Китай "енергиен пояс", който минава от Балтийско до Черно море: Китай на практика вече е поел управлението над важни части от инфраструктурата в България, Чехия, Полша, Румъния и Словакия.
Това не трябва да се допуска да продължава и специалистите по външна политика и от Републиканската, и от Демократическата партия на САЩ изглежда, че вече забелязват това. И директорът на ЦРУ Майк Помпео, и заместник-съветника по национална сигурност на бившия президент Барак Обама едновременно назоваха Пекин като по-голяма опасност за САЩ от Москва.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Белият дом незабавно трябва да запълни празните позиции в Държавния департамент с експерти по Европа и Азия и да издига талантливи служители от дипломатическия корпус, вместо да ги оставя настрана. Тези специалисти трябва да вземат предвид нарастващото влияние на Китай в региона.
Методът на действие на САЩ трябва да бъде по-нюансиран - той трябва да се придвижи далеч от политиката на сдържане към стратегия, която позволява руски проекти, стига те да не вредят на европейската енергийна сигурност и на интересите на САЩ в сферата на сигурността.
Например, САЩ трябва да не се поддават на настойчивите искания на Литва да се прекрати изграждането на атомната електроцентрала, която се строи в Беларус от Русия. Руският реактор използва последен модел технология. Проектът е одобрен от независими регулатори от над десет държави, включително и от Финландия, позната със своите стандарти от най-висока класа. Притесненията на Литва за сигурността не могат да се сравнят с геополитическия риск от това китайският инфраструктурен контрол да бъде разширен допълнително.
Играта на геополитически шах изисква от играчите да планират не просто един ход напред, а два, три и повече. Играчите трябва да имат предвид и многото измерения на икономиката, геополитиката и военната стратегия и това, че в случая, противниците може да са повече от един.
Приключването на изграждането и управлението на атомните електроцентрали е само още един пример на геополитическия шах и САЩ трябва да започнат да го играят по-добре.
Авторът Марк Файфъл е бил заместник-съветник по националната сигурност на президента на САЩ Джордж У. Буш
National Interest