Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Санкции срещу Русия заради Украйна – може ли Европа да си ги позволи?

07 февруари 2022, 12:58 часа • 8740 прочитания

Санкции – това е една от най-често споменаваните думи по отношение на Русия напоследък. Причината, разбира се, е ситуацията с Украйна. Все още страховете, че Москва ще атакува съседката си не са отминали, макар че доста позиции за случващото са в смисъл, че до пълномащабна война няма да се стигне.

И все пак – според действията на Русия, от страна на САЩ, Европа и НАТО се обмислят различни варианти. Вече на няколко пъти американският президент Джо Байдън предупреди публично, че инвазия на Русия в Украйна ще има тежки последствия, включително санкции. Само че какви биха могли да са тези санкции, ако питате ЕС? В свой анализ експертите по кредитно застраховане и управление на риска от „Кофас” посочват някои факти за Русия, с които всеки на Стария континент трябва да се съобразява, когато става въпрос за санкции.

1. Русия изнася 83% от общия си износ на газ за Европа, а Европа внася 46% от природния си газ от Русия. Според "Кофас", точно заради това санкции от страна на ЕС, свързани с енергетиката, са най-малко вероятното за използване оръжие от европейците.

2. 53% от руския суров петрол отново е с адресат Европа. Освен очевидно голямото количество, от "Кофас" смятат, че всяко ограничаване на руските потоци (от петрол) по-скоро ще доведе до тяхното пренасочване (най-вече към Китай), което би могло да повлияе на пазарите на товарни превози. Въпреки това мащабни смущения на пазара на петрол изглеждат малко вероятни, но по-високи цени биха били възможни. Това ще бъде повлияно и от евентуални прекъсвания на тръбопроводните потоци в Украйна, които обаче ще засегнат рафинериите в Централна и източна Европа - тръбопроводите "Дружба-юг" и "Одеса-Броди-Плок".

3. Русия държи около 10% от световните запаси на мед и е най-големият производител на алуминий с дял от 6% в световното производство. Настоящите ограничения в предлагането биха могли да се задълбочат от по-нататъшно свиване на пазарите на метали, особено като се има предвид продължаващото силно търсене.

Според анализа на "Кофас", Русия има твърде малко възможности да спечели от ситуацията в Украйна, независимо дали би влязла с идеята да окупира страната, дали би подкрепила бунтовниците в Източна Украйна, за да разширят зоната си за влияние или ще продължи със сегашния си натиск върху Киев без открити военни действия. Но от "Кофас" смятат и, че санкциите към Русия досега не са изолира руската икономика и руската политика от Запада.

Още: Европа опитва да засили дипломацията, за да няма война между Русия и Украйна

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес