Санкции срещу Русия заради Украйна – може ли Европа да си ги позволи?

8874
Санкции срещу Русия заради Украйна – може ли Европа да си ги позволи?
Снимка: Getty Images

Санкции – това е една от най-често споменаваните думи по отношение на Русия напоследък. Причината, разбира се, е ситуацията с Украйна. Все още страховете, че Москва ще атакува съседката си не са отминали, макар че доста позиции за случващото са в смисъл, че до пълномащабна война няма да се стигне.

И все пак – според действията на Русия, от страна на САЩ, Европа и НАТО се обмислят различни варианти. Вече на няколко пъти американският президент Джо Байдън предупреди публично, че инвазия на Русия в Украйна ще има тежки последствия, включително санкции. Само че какви биха могли да са тези санкции, ако питате ЕС? В свой анализ експертите по кредитно застраховане и управление на риска от „Кофас” посочват някои факти за Русия, с които всеки на Стария континент трябва да се съобразява, когато става въпрос за санкции.

Предупреждение от САЩ: Скоро може да има руско нахлуване в Украйна

Русия може да нахлуе в Украйна до дни или седмици, но все още може да избере дипломатически път. Това каза днес съветникът по националн...

1. Русия изнася 83% от общия си износ на газ за Европа, а Европа внася 46% от природния си газ от Русия. Според "Кофас", точно заради това санкции от страна на ЕС, свързани с енергетиката, са най-малко вероятното за използване оръжие от европейците.

2. 53% от руския суров петрол отново е с адресат Европа. Освен очевидно голямото количество, от "Кофас" смятат, че всяко ограничаване на руските потоци (от петрол) по-скоро ще доведе до тяхното пренасочване (най-вече към Китай), което би могло да повлияе на пазарите на товарни превози. Въпреки това мащабни смущения на пазара на петрол изглеждат малко вероятни, но по-високи цени биха били възможни. Това ще бъде повлияно и от евентуални прекъсвания на тръбопроводните потоци в Украйна, които обаче ще засегнат рафинериите в Централна и източна Европа - тръбопроводите "Дружба-юг" и "Одеса-Броди-Плок".

3. Русия държи около 10% от световните запаси на мед и е най-големият производител на алуминий с дял от 6% в световното производство. Настоящите ограничения в предлагането биха могли да се задълбочат от по-нататъшно свиване на пазарите на метали, особено като се има предвид продължаващото силно търсене.

Според анализа на "Кофас", Русия има твърде малко възможности да спечели от ситуацията в Украйна, независимо дали би влязла с идеята да окупира страната, дали би подкрепила бунтовниците в Източна Украйна, за да разширят зоната си за влияние или ще продължи със сегашния си натиск върху Киев без открити военни действия. Но от "Кофас" смятат и, че санкциите към Русия досега не са изолира руската икономика и руската политика от Запада.

Русия разполага части до беларуската граница с Украйна

Сателитни снимки на частна американска компания, публикувани днес, показват подробности от военни маневри на границата на Беларус с Укр...

Още: Европа опитва да засили дипломацията, за да няма война между Русия и Украйна

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

Скопие - крачка назад. Ако продължи така, ще стигне до Тито

"Времето изтича": Закъсня ли оръжието от САЩ за Украйна?

Войната между Израел и "Хизбула": Кой печели засега?

"От танк на дрон": Украинците рециклират изоставеното на фронта оръжие

Time: В упадък ли е Америка?

Светлина насред пълния мрак: Крах за Украйна без ПВО, но САЩ се задействаха

Анализ от Турция: Иранският удар не е театър, а репетиция за война

Анализатор: САЩ направи така, че с руски пари Украйна ще получи F-16

"Русия не може да спечели тази война": Велизар Шаламанов тълкува знаците след американската помощ за Украйна

Разгръща ли се Трета световна война? Говори проф. Владимир Чуков

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари