Специален режим на бойно дежурство за руското ядрено оръжие - какво значи това?

47493
Специален режим на бойно дежурство за руското ядрено оръжие - какво значи това?
Снимка: Kremlin.ru

Руският президент Владимир Путин нареди да се приведат "руските сили за сдържане" в "специален режим на бойно дежурство". Тези термини не са общоприети и не са съвсем ясни дори на военнослужещите. Сайтът Naked Science обяснява какво може да е имал предвид в своята заповед руският главнокомандващ.

"Висшите длъжностни лица на водещите страни на НАТО допускат агресивни изказвания по адрес на нашата страна, затова заповядвам на министъра на отбраната и началника на Генералния щаб да приведат силите на сдържане на руската армия в специален режим на бойно дежурство", заяви Путин.

Напомняме, че тези думи звучат по време на провеждането на военна операция на територията на Украйна, обявена от руския президент на 24 февруари.

Но в руските въоръжени сили няма такова понятие като "сили на сдържане" – освен в тактически смисъл и определена обстановка. Какво е имал предвид руският президент в своята заповед, изказана в присъствието на министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генщаба на Въоръжените сили (ВС) Валери Герасимов?

В някои страни съществуват стратегически сили за сдържане, или така наречените ССС. Това е комплекс от сили и средства със стратегическо предназначение (ядрени и конвенционални), предназначени за предупреждаване и отразяване на въздушно-космическо нападение на противника, нанасяне на ответни ракетно-ядрени и ракетни удари, контрол на космическото пространство. В Русия под ССС се разбира обобщено наименование на компонент на ВС – съвкупност от СОС (Стратегически отбранителни сили) и СНС (Стратегически настъпателни сили). Те са необходими за сдържане на потенциални противници от ядрена и конвенционална война, а също за прилагане във военно време с цел спиране на агресия срещу Русия и нейните съюзници.

Те се наричат също така Стратегически ядрени сили на Руската федерация (СЯС). Още се споменават като "ядрената триада" (стратегическа авиация, междуконтинентални балистични ракети, атомни подводни ракетоносачи).

По състояние към 2018 година (едва ли положението се е променило силно оттогава) в състава на Стратегическите ядрени сили на Русия се намират 517 разгърнати стратегически носители на ядрено оръжие и 258 неразгърнати. Путин е имал предвид именно „ядрената триада“. (Вижте въоръжението, с което Путин обяви, че има преимущество.)

Що се отнася до „специалния режим на бойно дежурство“, за който говори руският президент, то такъв термин не съществува. Разгърнатите носители и без това се намират в бойно дежурство, то не може да бъде по-бойно или по-малко бойно. Съществуват обаче степени на готовност и те са различни.

Например в авиацията има три степени на готовност на бойно дежурство: трета, втора и първа. В трета готовност на дежурство двама пилоти или екипажи спят в караулното, не по-далеч от 100 метра от стоянката на своите самолети, изцяло заредени и въоръжени. Втората: бегом към самолета, заемане на място в кабината с пуснати и загрели двигатели, с готовност за рулиране.

Готовност номер едно: на полосата, в готовност за незабавно излитане. Степен на готовност има и в Ракетните войски със стратегическо предназначение, и на подводниците на ВМФ, съобщава източникът на изданието, който обявил, че не е чувал за "специален режим на бойно дежурство".

Очевидно Путин е искал да подчертае сериозността на ситуацията, но без да дава напълно недвусмислени указания по степента на готовност.

В отговор на заповедта Белият дом заяви, че НАТО не заплашва Русия. "Нито веднъж Русия не се е намирала под заплаха от страна на НАТО, от страна на Украйна", заяви прессекретарят на администрацията на САЩ Джен Псаки. Освен това тя допълни, че моделът на поведение на Путин се състои в създаване на заплахи, които не съществуват. По мнението ѝ това се прави за оправдание на по-нататъшната агресия.

Германският министър на отбраната Кристин Ламбрехт нарече заплаха изявлението на руския президент Владимир Путин и допълни, че НАТО ще координира цялостната реакция, така че тя да не допринесе за ескалацията.

„Такива изявления трябва да се приемат сериозно. Гледахме изявлението със загриженост. Сега предстои в НАТО да обсъдим как да отговорим на това, за да не допринесем за ескалацията. Сега става дума за това да запазим трезва глава  в тази много, много трудна ситуация", заяви тя пред ARD.

На въпрос, дали НАТО трябва да подготви ядрения си арсенал, Ламбрехт отново отбеляза, че „това е заплаха, трябва да приемем сериозно това, което казва Путин, но трябва да се подготвим за това с трезва глава“.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

Скопие - крачка назад. Ако продължи така, ще стигне до Тито

"Времето изтича": Закъсня ли оръжието от САЩ за Украйна?

Войната между Израел и "Хизбула": Кой печели засега?

"От танк на дрон": Украинците рециклират изоставеното на фронта оръжие

Time: В упадък ли е Америка?

Светлина насред пълния мрак: Крах за Украйна без ПВО, но САЩ се задействаха

Анализ от Турция: Иранският удар не е театър, а репетиция за война

Анализатор: САЩ направи така, че с руски пари Украйна ще получи F-16

"Русия не може да спечели тази война": Велизар Шаламанов тълкува знаците след американската помощ за Украйна

Разгръща ли се Трета световна война? Говори проф. Владимир Чуков

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари