Областният управител на Кюстендил откри изложба, даваща старт на съвместни проекти с Италия и Гърция

20 октомври 2018, 14:50 часа 2959 прочитания 0 коментара

Областният управител на Кюстендилска област Виктор Янев заедно с Луиджина Педди - директор на Италианския културен институт в Рим откриха изложбата "Поздрави... от Италия и България".

Както Actualno.com разказа, пощенски картички и марки, ръчно оцветени снимки, монети и други забележителни експонати от Архива "Колориди" в Рим и от Народописния архив на Етнографския музей бяха представени в историческа последователност и културен синхрон в изложбата.

"Изложбата цели сближаване на двете нации. 21 век можем да го наречем - "Века на картинките" , за това в нашата изложба картичките, снимките са символа на сближаване", разказа г-жа Педди.

 

 

В изложбата чрез снимките, картичките и монетите могат да се проследят ключови исторически събития. Виждат се символите на монетите, които след Войната се променят, може и да видите прехода на Италия към Република през 1946г.

Мотото на изложбата е: "Да припомним историята, за да не допускаме грешките от миналото!".

"Изложбата се организира в контекста на Европейската година на Културното наследство. Силно вярвам, че тази изложба е само едно начало на сътрудничеството ни с Италианския културен институт. Преди малко разговаряхме с г-жа Педди и както аз, така и тя пое задачата за осъществяването на бъдещи съвместни проекти. Следващото ни сътрудничество по Стратегията е с Гърция и до края на м. ноември очакваме Гръцки танцов ансамбъл и оркестър да гостуват на Област Кюстендил. Ще останат в града за два дни и ще представят интересна концертна програма в Общински театър - Кюстендил", заяви Виктор Янев. 

 

 

Сътрудничеството на Областна администрация - Кюстендил с Италия и Гърция е благодарение на взетото от Министерски съвет решение за приетата Работна програма за Комуникационна стратегия на Република България за Европейския съюз.

Партньори на събитието са: РУО - Кюстендил, Регионален Исторически музей, читалище "Братство 1869", Община Кюстендил и Общински театър - Кюстендил, допълни още областният управител Янев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Джулия Андонова
Джулия Андонова Отговорен редактор
Новините днес