Китайският министър на отбраната Ли Шанфу е отстранен от длъжност и е обект на разследване, разкриха американски служители от разузнаването.
Още: "Ще укрепваме отношенията си": Ким Чен Ун поздрави Си Дзинпин за националния празник на Китай
Още: Десетки загинали и стотици ранени след силното земетресение във Филипините (ВИДЕА)
През последните две седмици Ли Шанфу не се е появявал публично. Той трябваше да присъства на годишната среща за сътрудничество в областта на отбраната между Виетнам и Китай на 7-8 септември, но отмени пътуването „по здравословни причини“.
65-годишният Ли Шанфу пое поста министър на отбраната преди по-малко от шест месеца, на 12 март 2023 г., припомня Financial Times. Месец след назначаването му за министър той посети Москва, където се срещна с руския президент Владимир Путин.
Още: Анализ: Европа рискува търговска война с Китай в "много опасна област"
Още: Много силно земетресение разлюля крайбрежието на Филипините (ВИДЕО)
Още: Доналд Тръмп: Разреших конфликт на 3000 години (ВИДЕО)
Оставката на министъра на отбраната може да бъде "още един знак за хаоса сред елитните членове на военния и външнополитическия истаблишмънт на Пекин", отбелязва FT.
През лятото китайският външен министър Чин Ган не се появяваше публично дълго време като отсъствието му също беше обяснено със „здравословни причини“. По-късно се разбра за оставката му. Той също служи като министър само шест месеца.
Още: След атака: Холандски кораб гори и се носи в Аденския залив
Още: Тръмп постави ултиматум на "Хамас" да приеме предложението му за мир (ВИДЕО)
Китайският лидер Си Дзинпин отстрани също така и двама висши офицери, които командваха ядрените сили на Китай - генерал Ли Ючао, който ръководеше ракетните сили, и неговия заместник Лю Гуанбин. Те също не се появяваха публично няколко месеца, преди китайските власти да обявят, че са отстранени от длъжностите си.
Още: Китай взема руски газ двойно по-евтино, отколкото ако Путин го продаваше на ЕС
Още: Южна Корея повиши националното ниво на киберзаплаха (ВИДЕО)
Още: Израел съобщи за предполагаема терористична атака в окупирания Западен бряг (ВИДЕО 18+)
Chinese Defense Minister Li Shangfu has not appeared in public for more than two weeks, writes the Financial Times.
— NEXTA (@nexta_tv) September 15, 2023
US authorities believe that it is likely that Li Shangfu is under investigation and removed from his duties. pic.twitter.com/osBhr0nrhH