Европейският съюз и Япония постигнаха обширно политическо споразумение върху историческия си договор за свободна търговия, с което приключиха четири години на преговори. Това заяви еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом.
Още: Израел с мощни въздушни удари срещу хутите в Йемен (ВИДЕО)
Още: Нетаняху: Новата офанзива в Газа цели победа срещу "Хамас"
Разбирателството между Брюксел и Токио е победа за свободната търговия само два дни преди срещата на Г-20 в Германия, на която американският президент Доналд Тръмп се очаква да защити своята протекционистка политика за „Америка на първо място“.
„Постигнахме политическо споразумение на министерско ниво по евро-японската търговска сделка“, написа Малмстрьом в „Туитър“ след среща с японския външен министър Фумио Кишида. По думите й двете страни са изгладили останалите различия между тях, преминавайки към подготовката на среща на върха.
Очаква се японският премиер Шиндзо Абе официално да одобри общите параметри на търговското споразумение по време на среща в четвъртък с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, предаде БГНЕС.
Още: "Може да загубим заложниците": Израел одобрил завладяване на Газа въпреки това предупреждение
Още: Си Дзинпин потвърди какво ще прави за парада на 9 май на Червения площад
Взети заедно европейската и японската икономики отговарят за 28% от световния износ, с което сделката между тях ще стане една от най-мащабните, подписвани някога.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По желание на папа Франциск: Последният му подарък за децата в Газа
Още: Пак стрелба в Кашмир: Индия обвини Пакистан, че нарушава примирието за 11-а поредна нощ
И макар политическото споразумение да покрива някои от най-трудните аспекти на сделката, то все пак остават някои детайли, които биха могли да създадат пречки пред окончателното й постигане. В основата на търговския договор е съгласието ЕС да отвори пазара си за японската автомобилна индустрия, в замяна на което Токио ще премахне бариерите пред европейската земеделска продукция.
Брюксел иска Япония да премахне своите 30-процентни тарифи върху някои сирена, произведени в ЕС, а Токио настоява съкращаване на митата за износ на автомобили в блока.
Постигането на споразумение може да бъде разглеждано и като провокация спрямо Тръмп, който изтегли САЩ от споразумението за Транстихоокеанско партньорство в полза на двустранни споразумения, включително и с Япония.
Още: Гърция скръцна със зъби на Ердоган: Атина е за повторно обединение на Кипър
Още: Ердоган плаши с по-силна Турция, заради кипърските турци