Израел обяви строителството на 2500 жилища за еврейски заселници на Западния бряг - най-големия брой от месеци на тази окупирана палестинска територия, предаде AFP.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
"Министърът на отбраната Авигдор Либерман и премиерът Бенямин Нетаняху решиха да одобрят изграждането на 2500 жилища в Юдея и Самария, за да отговорят на жилищните нужди там", каза говорител на министерството на отбраната, четири дни след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ.
Голямата част от новите жилища ще бъдат в блокове в райони, където живеят най-много заселници и които Израел иска да запази под свой контрол и при бъдещо мирно споразумение с палестинците, каза Либерман, цитиран от Associated Press.
Избирането на Тръмп окуражи законодателите, защитаващи заселническата политика в окупираните територии, включително Либерман и Нетаняху. Тръмп даде да се разбере, че ще се отнася благосклонно към изграждането на селища, докато преобладаващата част от международната общност ги смята за незаконни и за пречка пред мира с палестинците.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Малко след като Израел обяви, че ще строи 2500 жилища на Западния бряг, палестинското ръководство призова международната общност да предприеме спешни действия, предаде AFP.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
"Международната общност трябва незабавно да потърси сметка на Израел", каза Саеб Еракат, фигура номер две в Организацията за освобождение на Палестина. Според него Израел е станал по-смел от "онова, което възприема като насърчения от страна на американския президент Доналд Тръмп".