Япония планира да започне да изпуска в океана пречистена радиоактивна вода от повредената от цунами АЕЦ „Фукушима“ още в края на август, предаде Ройтерс. Информацията идва от неназовани правителствени източници, цитирани от в. „Асахи шимбун“.
Още: Япония е изправена пред нарастваща вълна от ксенофобски настроения
Още: Египет готов с планове за действие, ако палестинците бъдат притиснати към границите му
Най-вероятно изпускането ще започне скоро след срещата на японския премиер Фумио Кишида с американския президент Джо Байдън и с президента на Южна Корея Юн Сук-йол в САЩ следващата седмица, на която Кишида ще обясни на събеседниците си защо изпускането на водата ще бъде безопасно.
Няма определена конкретна дата за освобождаването на замърсените води, каза говорителят на японското правителство Хироказу Мацуно.
Японският ядрен регулатор даде през миналия месец разрешение на оператора на централата „Токио електрик пауър“ да започне изпускане на водата. Япония и Международната агенция за атомна енергия твърдят, че изпускането на водата е безопасно, но съседните страни се опасяват от замърсяване на хранителните ресурси.
Още: Папа Лъв XIV осъди "недопустимото" положение на палестинците в Газа
Още: Нарендра Моди: Поставихме Пакистан на колене
Риболовът чрез дънно тралиране край Фукушима трябва да започне през септември и правителството иска да започне изпускането на водата от централата преди началото на риболовния сезон, пише вестникът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трима европейски външни министри преговарят с Иран за ядрената програма
Още: Израел взриви една от най-известните джамии в Газа (ВИДЕО)
АЕЦ „Фукушима“ претърпя тежка авария с изтичане на радиация през 2011 г. след силно земетресение и опустошително цунами.
ОЩЕ: Японските власти не казват всичко за Фукушим, убедена е японска лекарка