Експерти на ООН призоваха за спешно репатриране на деца от Североизточна Сирия, които са задържани там вече пета година. Те заявиха, че децата в конфликтните зони трябва да бъдат защитени, а не наказвани, предаде БГНЕС.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
"Много деца навлизат в петата си година на задържане в Североизточна Сирия, откакто са били задържани от фактическите власти след падането на Багуз в началото на 2019 г.", заявиха експертите.
От 2019 г. насам повече от 25 държави са репатрирали свои граждани от сирийските лагери за задържане.
Западните държави, обаче, не са склонни да върнат у дома свои граждани и членове на семействата им, заподозрени в принадлежност към терористичната групировка ДАЕШ/ИДИЛ в Сирия, съобщи Анадолската агенция.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Експертите заявиха, че в двата най-големи затворени лагера за жени, момичета и млади момчета - Ал-Хол и Родж - все още се намират около 56 000 души, включително 37 000 чуждестранни граждани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Повече от половината от населението в тези лагери са деца, като 80 % от тях са на възраст под 12 години, а 30 % са на възраст под 5 години.
Има и над 850 момчета, лишени от свобода в затвори и други центрове за задържане и "рехабилитация" в цяла Североизточна Сирия.
"Масовото задържане на деца в Североизточна Сирия за това, което родителите им може да са извършили, е ужасяващо нарушение на Конвенцията за правата на детето", заявиха експертите.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Конвенцията забранява дискриминацията и наказването на деца въз основа на статута, дейността, изразените мнения или убеждения на техните родители.