Сърбия призова страните в ООН да не се поддават на натиск за признаване на Косово

26 август 2016, 10:50 часа • 1730 | прочитания

Министърът на външните работи на Сърбия Ивица Дачич призова страните, които вече са признали независимостта на Косово, да преразгледат решението си. Според него по този начин те ще подкрепят международното право.

По време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН министърът поиска от другите страни членки, които все още не са признали Косово, да не се поддават на натиск и да не предприемат подобна стъпка. Според него, това би улеснило диалога между Белград и Прищина, който продължава в Женева.

Косово обяви едностранно своята независимост от Сърбия през 2008 г. Като държава Косово е призната от 109 страни, сред които и България. За да се постигне признаване като суверенна държава в ООН, органите на отцепилата се република е необходимо да получат подкрепата на две трети от 193-те страни членки на световната организация, както и репоръка от Съвета за сигурност, предаде БГНЕС.

Дачич припомни Хартата на Обединените нации, както и Резолюция 1244 на Съвета за сигурност, която потвърждава суверенитета и териториалната цялост на Република Сърбия. Министърът заяви, че "международното право е универсално и се отнася за всички", както и неговото нарушаване.

"С това, през което премина Сърбия през 1998-1999, може да се сблъска и всяка друга страна", подчерта министърът.

"Аз използвам тази възможност, за да призова страните, които са признали независимостта на Косово, обявена едностранно, да преразгледат решението си пред лицето на изключително важни факти", каза той. Министърът на външните работи обърна внимание на бурната ситуацията в провинцията, притеснението на сръбското население, както и оскверняването на местата на културното и религиозното наследство. Той посочи за пример недовършения храм на Христос Спасител в Прищина, използван като обществена тоалетна и "място за заснемане на видео клипове на полуголи поп изпълнителки".

На свой ред поканената на срещата на заседанието на Съвета за сигурност представителка на Прищина Вльора Читаку твърди, че Косово се развива като демокрация и се движи към интеграция в Европейския съюз. Тя също обърна внимание на успехите на Косово в областта на спорта. Джудистът Майлинда Келменди взе златото на Олимпийските игри в Рио де Жанейро и дипломати от няколко страни от Съвета за сигурност поздравиха представителката на страната за това постижение, макар че заместник-постоянният представител на Япония Йосифуми Окамура отбеляза, че "Косово засега не е стигнало до златен медал в създаването на държавни институции." Според него там цари престъпност и корупция, а сръбските бежанци не могат да се върнат в домовете си.

По време на заседанието делегацията на Обединеното кралство и тази на Съединените щати се опитаха представят проблема Косово като непредставляващ заплаха за международния мир и сигурност. Те настояха за намаляване на вниманието на Съвета за сигурност към страната.

Заместничката на постоянния представител на Съединените щати Мишел Сисон предложи заседанията по този въпрос да се правят веднъж на всеки шест месеца, а не на тримесечна база, като отбеляза, че Съветът за сигурност на ООН "има по-важна работа". Тя се застъпи и за начало на процеса на завършване на Мисията на ООН за временната администрация на Косово, твърдейки, че тя "напълно е изпълнила " поставените задачи.

С това категорично не се съгласи постоянният представител на Русия Виталий Чуркин. Според него, с оглед на "нестабилната ситуация на политическата сцена и в областта на сигурността, продължаващите конфликти на междуетническа основа", както и на буксуването на диалога между Белград и Прищина е необходимо ", да се поддържа високо ниво на присъствие на ООН в този край". "Важно е също да се има предвид запазването на честотата на разглеждането на ситуацията в Косово в Съвета за сигурност", подчерта той, цитиран от ТАСС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес