Китай инвестира 120 млрд. долара за съживяване на икономиката
Предвидените средства за издаване на облигациите и за създаване на инфраструктурен инвестиционен фонд възлизат на общо 120 млрд. долара.
Кога Китай ще изпревари САЩ като най-голяма икономика в света?
Понастоящем САЩ е най-голямата икономика в света, като на второ място се намира Китай. За мнозина обаче този факт не е изключено да се ...
Китайският премиер Ли Къцян предложи на заседание на Държавния съвет на 29 миналия месец издаването на финансови облигации на стойност 300 млрд. юана (около 45 млрд. долара) за двете политически банки.
Това са институционални банки, които са създадени от Държавния съвет на Китай и имат за цел да предоставят кредити в сферите на селското стопанство, търговското финансиране, инвестициите и международното икономическо сътрудничество.
Облигациите са в подкрепа на мащабни проекти, сред които приоритетна остава инфраструктурата, предава китайската държавна агенция Синхуа.
Освен обявеното на заседанието на държания съвет обаче, са очаква Китай да създаде и държавен инфраструктурен инвестиционен фонд на стойност 500 млрд. юана (около 75 млрд. долара), за да стимулира инфраструктурните разходи и да подкрепи икономическия растеж на страната, предава Reuters, позовавайки се на двама неназовани източника.
Г-7 отделя 600 млрд. долара, за да конкурира китайското икономическо влияние
Лидерите на Г-7 планират да вложат 600 млрд. долара в инициатива, разглеждана като противодействие на китайския икономически план &bdqu...
Очаква се фондът да бъде създаден през третото тримесечие на тази година, казват източниците.
През последните седмици Китай обяви прилагането на мерки с цел подкрепа на икономиката, въпреки че анализатори твърдят, че зададената цел за ръст на БВП от около 5,5% за тази година ще бъде трудно постижима.
Голяма част от икономическата подкрепа е под формата на фискални стимули за противодействие на въздействието от последната серия от COVID ограничения, като централната банка непрестанно облекчава условията на ликвидност, за да намали разходите за финансиране.
Централното правителство на Китай също бе разпоредило местните правителства да отделят 3,45 трлн. юана (ок. 515 млрд. долара) за емитиране на инфраструктурни облигации до края на юни, които са част от квотата за специални облигации за 2022 г. на обща стойност 3,65 трлн. юана (ок. 544 млрд. долара).
Още от МЕЖДУНАРОДНИ:
Най-големият вносител на руски газ в Германия отчете рекордни нетни загуби
Германия има газ за по-малко от 3 месеца при спиране на потоците от Русия
Разклащане или срив: Какво се случва с руската икономика?
Американските страхове от рецесия може да се окажат преувеличени
Една трета от колите на Tesla са китайско производство
Саудитски холдинг инвестира в руска енергия
10 компании контролират половината от изкопаемите горива в света
Инфлацията в САЩ се забавя повече от очакваното
Индийските компании масово купуват руски въглища в различни от долара валути
Орбан плаща руските транзитни такси на Украйна, за да има петрол
Редактор:
Ивана Маринова
Етикети: финансиране COVID 19 Инфраструктура Икономика Китай