5 важни неща, които трябва да знаем, когато теглим кредит

7895
5 важни неща, които трябва да знаем, когато теглим кредит
Снимка: iStock/Guliver

Да вземем кредит изглежда измамно лесно, преди да се гмурнем в морето от предложения, които се състезават за нашето внимание. Опасността да попаднем в капана на примамлива, но неизгодна за нас оферта, не е за пренебрегване. Ето защо е важно да подходим внимателно при избора.

1. От каква сума точно се нуждаете? Достатъчно значима ли е целта, за да прибегнете до кредитиране?

Русия и Турция щели скоро да подпишат споразумение за кредит

Руският президент Владимир Путин и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган са обсъдили споразумение за кредит предвид добрите отношения...

Най-важното, с което всеки потребител трябва да бъде наясно, е от каква сума точно има нужда и с каква цел. Например – покупка на жилище, обучение, покупка на автомобил, лечение, нов бизнес проект, пътешествие и други. Трябва да си зададете въпроса дали тази цел е достатъчно значима, за да се посветите на изплащането ѝ в дългосрочен план. Например, малко хора разполагат с достатъчно спестявания, за да могат да закупят имот директно. Ипотечният кредит е подходящо решение в този случай. Ипотеката на жилище не е обоснована за краткосрочни цели и малки суми. „Такива практики обаче се срещат на пазара“ – предупреждава г-жа Георгиева.

2. Каква месечна вноска можете да си позволите?

Особено важно е месечната вноска, която ще плащате, да не нарушава обичайния ви стандарт на живот. Оценката на банките относно вашата кредитоспособност е приблизителна и отразява гледната точка на кредитора. Дори при хора с подобни доходи месечните разноски и потребителските навици се различават. Уверете се, че вноската няма да затрудни вас и семейството ви.

3. Как се формира лихвеният процент?

Един от основните определящи фактори за избор на кредит е начинът, по който се образува лихвеният процент. В практиката най-често той е сбор от пазарен индекс плюс надбавка, определена от банката. Два са въпросите, за които трябва да се информира клиента, преди да подпише договор за кредит: При промяна на пазарния индекс, банката ще промени ли лихвата по кредита и в какви срокове? Фиксирана ли е надбавката на банката и каква е тя?

Шеф на бензиностанция взел кредит на името на свой подчинен

Бивш работник на бензиностанция в Девин спечели дело срещу банка за невзиман от него кредит. Пред Районния съд 52-годишният Георги В....

4. Изберете подходящ погасителен план

Има два начина за погасяване на кредита – на равни (анюитетни) месечни вноски и с намаляващи (ратни) вноски. При анюитетните вноски месечната сума е една и съща, но се променя съотношението лихва – главница в течение на срока на кредита. При намаляващите вноски сумите всеки месец са различни, защото главницата е една и съща, а лихвата постепенно намалява.

5. Не пренебрегвайте таксите

Разберете точно какво ще ви струва кредитът. Ниският лихвен процент понякога може да бъде за сметка на по-високи такси. Въпреки че някои такси не могат да бъдат избегнати, имайте предвид, че много от тях подлежат на договаряне. Важно е да се провери дали всички такси са включени при изчисляване на годишния процент на разходите (ГПР). Например такса кандидатстване, обработване на документи, оценка на имот, правно становище и други. Не забравяйте да поискате Европейски стандартизиран информационен формуляр (ЕСИФ). Той съдържа основната информация от бъдещия договор за кредит – сума, срок, лихва, такси и др.

Това са основните неща, с които трябва да сме наясно при теглене на кредит според Мария Георгиева, управител на Creditchoice, независим кредитен посредник, който стартира дейността си през ноември. 

БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната

"С един кредит - 6 желания" е слоганът на рекламната кампания, с която Българо-американска кредитна банка /БАКБ/ ще комуникира предимст...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Експерт за отложената либерализация на тока: Не смятам, че ще плащаме повече

Решено: Служебният министър трябва да предоговори договора с "Боташ" (ВИДЕО)

Кои са най-устойчивите градове в Европа и в света?

Кабинетът отпусна парите за компенсиране на сметките за ток на училища, детски градини и църкви

Шринкфлацията застигна супермаркетите в тази европейска страна

Идва американското ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй"

Европа има нужда от два нови атомни реактора на година

На първо четене: Отлага се пълната либерализация на пазара на ток

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 13.04-19.04.24

АПИ загуби дела за стотици милиони левове

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com