Какви са минималните заплати в ЕС - България е твърдо на дъното

8230
Какви са минималните заплати в ЕС - България е твърдо на дъното
Снимка: Thinkstock

В началото на тази седмица увеличението на заплатите и клас "прослужено време" бяха посочени като основни причини от синдикатите (КНСБ и КТ "Подкрепа") за подготвян от тях национален протест. Идеята на синдикатите е минималната заплата от догодина да стигне 530 лева, като КНСБ иска поне 15% увеличение, а в някои сектори – например детско здравеопазване и социално подпомагане – поне 25%.

Темата „минимална заплата“ отдавна е болезнена в България на фона на заплатите в ЕС. Шест държави в Европа нямат фиксирана минимална заплата – там минималните трудови възнаграждения се определят чрез колективни трудови договори за съответните сектори. Това са Австрия, Италия, Кипър и скандинавските държави-членки на ЕС. Но в останалите страни-членки има фиксирана минимална заплата на национално ниво – и люксембургският сайт Lesfrontaliers.lu периодично обновява промените с оглед инфлацията, като моментната статистика е към 10 октомври, 2017 година.

Синдикатите не протестират заради политика, а заради заплати и стандарт

530 лева минимална работна заплата през 2018 година т.е. 13% увеличение, след като управляващите се готвят да вдигнат това ниво с 10% -...

На дъното, напълно очаквано, е България – 235 евро на месец. Малко над нас е Румъния – 275 евро на месец. Литва и Латвия са с по 380 евро на месец, а след това идват Чехия – с 407 евро и Унгария, с 411 евро на месец. В Хървият и Словакия месечната минимална заплата е близка – 433 и 435 евро съответно, а в Полша и Естония – 453 и 470 евро.

Когато излезем от Източна Европа, се появяват още по-отчетливи разлики – 649 евро минимална заплата в Португалия, 683 евро в Гърция, 735 евро в Малта, 804 евро в Словения (най-богатата източноевропейска държава по този показател), 825 евро в Испания.

По-високо в хранителната верига са и най-големите и развити икономики. Във Великобритания минималната месечна заплата е 1396 евро, във Франция – 1480 евро, в Германия – 1498 евро или по 9 евро на час!

Лигата на истински богатите обаче се оформя от Белгия – 1531 евро, Холандия – 1551 евро и Ирландия – 1563 евро. А в Люксембург никой не взема под 1999 евро месечно!

БСК: Някои работодатели са принудени от служителите си да ги осигуряват на минимална заплата

Работодателите в някои сектори са принудени да осигуряват служителите си на минимална заплата и да не сключват трудови договори, защото...

Едно от последните икономически изследвания на БАН показа, че за да почнем да гоним средния жизнен стандарт в Европа, ни трябва поне 5% икономически растеж годишно. За следващите три години от Министерството на финансите вече обявиха, че очакват малко под 4% растеж.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Официално: Над 1,1 милиарда е печалбата ни от "Турски поток" досега

Енергийният министър заминава за Турция да предоговаря с "Боташ"

Най-големият безмитен магазин в България отвори врати

Повече компании в България смятат да наемат нови служители през летния сезон

ЕЦБ: Очакванията за инфлацията на потребителите в еврозоната вървят надолу

Гвоздейков подписа с поляци за доставка на 7 двуетажни влака

Забрана за рекламата на хазарт мина на първо четене със заявки за бързо приемане

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 20.04-26.04.24

Евтим Милошев очаква успешен летен сезон

СЗБ: Българските институции най-сетне поставиха туризма като приоритет

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика