Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милиони от тол таксите в България ще отиват в кипърска офшорка?

15 май 2019, 12:00 часа • 12626 прочитания

Компанията "Телетол" АД, която е била собственост на кипърска офшорка и стартъп, стана втория национален доставчик на услуги за електронно събиране на пътни такси. Досега единственият доставчик на услугата беше "Интелигентни Трафик Системи" ЕАД, пише Mediapool.

Договорът между Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и специално регистрираното през февруари тази година акционерно дружество "Телетол" е подписан на 14 май, съобщиха от Националното тол управление.

Новината дойде в деня, в който транспортният бранш се оплака от липсата на информация как ще работи тол системата за автомобилите над 3.5 тона, която влиза в сила от 16 август. От днес пък започват тестовете на тол системата чрез симулации.

Договорът с "Телетол"

В 10-дневен срок от подписване на договора, "Телетол" трябва да докаже оперативна съвместимост с Електронната система за събиране на пътни такси, за да започне дейност по предоставянето на услугите, е посочено в съобщението. Едва след установяване на съвместимост договорът с националния доставчик на услуги влиза в сила.

Ако в указания срок не се установи готовност за представяне на услугите, то срокът се удължава до момента на фактическото доказване, че е постигната оперативна съвместимост, посочват от Националното тол управление.

От пътната агенция и тол управлението не казват каква е комисионната, която ще получава доставчикът от тол таксите и продадените електронни винетки. Съгласно нормативните документи максималната комисионна е 7%. Толкова например прибира "Интелигентни Трафик Системи". Плановете на правителството са от платеното преминаване по пътищата да влизат над 1 млрд. лв. годишно. При подобни приходи комисионната е над 70 млн. лв.

Кой стои зад "Телетол"?

"Телетол" АД е създадено на 22 февруари 2019 г. с капитал от 50 000 лв. То разрабова, внедрява и управлява софтуер, услуги и системи за електронно отчитане и събиране на пътни такси, и предоставя технически решения за цялостната инфраструктура. Акционери в дружеството са "Нованор" (70%) и "Инфосистемс интернешънъл" ЕАД (30%).

"Нованор" е стартъп компания, която възниква с помощта на фонда "Илевън". Софтуерната компания развива и представя на пазара платформи за интелигентни транспортни решения. Работят както за частния, така и за държавния и общински сектор.

Собственици на компанията са Лиляна Деянова и Мартин Димитров. Двамата бяха ангажирани и с разработването на мобилното приложение LIMA на пътната агенция, което дава актуална информация за пътната обстановка в страната. Имат и разработено приложение CIVI, чрез което оказват натиск върху общините да си вършат работата. Реализирали са и пътни проекти в американския щат Мичиган, в който отново чрез мобилно приложение замерват неравностите по пътя. Работят и по други проекти в САЩ.

Лиляна Деянова е председател на съвета на директорите на "Телетол" АД, а Мартин Димитров представлява дружеството, според Търговския регистър. 

"Инфосистемс интернешънъл" е собственост на "Информикс груп", която първоначално е собственост на кипърската офшорка "МГ Октагон инвестмънтс". Офшорката е собственик на фирми, печелили обществени поръчки като например доставка на електронните табла по спирките в София и за събиране на таксите от синята зона на София със SMS.

В края на 2015 година "МГ Октагон Инвестмънс" е продала дяловете си на Милена Бойкова Крумова, показва справка в Търговския регистър. Дружеството обаче продължава да се представлява от Калоян Бойков Крумов, който представляваше офшорната компания у нас. Той е представител и в новото "Телетол".

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес