Сигнал по темата "студен резерв", осигуряван от ТЕЦ Варна, който е собственост на Ахмед Доган, е изпратен до ДАНС, Министерство на енергетиката и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Сигнализиращата организация е неправителствената "Антикорупционен фонд" (АКФ).
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Причината за сигнала е, че топлоцентралата всъщност няма техническа възможност да осигурява студен резерв за енергийната ни система. Това беше констатирано и чрез наложена глоба от 2 млн. лева от Електроенергийният системен оператор (ЕСО). Според АКФ това представлява явна опасност за националната и енергийната сигурност на България.
За една година - до края на юли 2019 година, ТЕЦ "Варна" получи над 27 млн. лв. от държавата, за да поддържа в готовност своите мощности в случай на недостиг на електроенергия в страната. А през настоящия месец трябва да се проведат нови търгове.
Сигнал има и до Национална агенция за приходите (НАП) във връзка със съмнения за укриване на данъци при придобиването на ТЕЦ-а от почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Припомняме, че схемата за придобиване беше следната - буквално на ръба между 2017 и 2018 година министърът на транспорта от правителството на Пламен Орешарски Данаил Папазов купи ТЕЦ-а – неофициално за 48,5 млн. евро от ЧЕЗ, а ЧЕЗ беше купила мощността за 206 млн. евро през 2006 година. След това, в средата на септември стана ясно, че Папазов е продал собствеността на Доган. Това е станало чрез продажба на мажоритарен дял във фирма "Сигда" ООД, чрез която Папазов придоби ТЕЦ-а. За Доган мажоритарният дял в "Сигда" струва 3500 лева. Синът и дъщерята на Папазов остават с миноритарни дялове – за 800 лева на името на Станислав Папазов и за 700 лева на името на Ивелина Папазова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
"Задълбоченият анализ на историята на "ТЕЦ Варна" – от приватизацията през 2006 година, до 2017 година, когато нов собственик става варненска фирма без никакъв опит в енергетиката, до август 2018, когато г-н Доган купува мажоритарен дял – поражда редица тревожни въпроси за възможността на държавните институции да защитават обществения интерес в ситуации, в които са намесени съществени материални интереси на влиятелни лица", коментира Бойко Станкушев, директор на АКФ.
"Обобщихме част от съмненията и въпросите си в тези четири сигнала до институциите. Настояваме за обстойна проверка на целия казус", добави Станкушев.
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация