Дизеловото гориво (разговорно наричано „нафта“) се получава от фракции керосин-газьол при пряка дестилация на нефт. Тези фракции са „по-тежки“ от бензина (т. е. се състоят от по-сложни въглеводороди), затова дизеловото гориво има по-високи вискозитет (по-гъсто е), точка на кипене и точка на възпламеняване.
Най-общо дизеловото гориво се разделя на четири вида: лятно, междусезонно, зимно и арктическо. Те се различават по температурата си на сгъстяване – т. е. по момента, когато горивото се сгъстява така силно поради ниската температура, че вече не може да премине през филтрите. За летния дизел пределът е минус 5 градуса, а с арктическия можете да шофирате и под минус 40 градуса по Целзий. Важно е да се спазва сезонността, тъй като например през студената зима двигателят просто няма да запали, ако го заредите с летен дизел.
Основни свойства на бензина
Още: Маркетинг или реална полза: струва ли си да плащате за първокласен бензин?
Бензинът е горивна смес, получена също чрез рафиниране на нефт, но неговите въглеводороди са по-прости (с по-малко въглеродни атоми в молекулата), което означава, че това гориво е „по-леко“. То е по-прозрачно и с по-малък вискозитет (гъстота). Бензинът също е разделен на различни класове според октановото число – то показва максималната компресия на бензино-въздушната смес, при която тя ще изгори без детонация (експлозия). Най-разпространени са бензините с октаново число А80, А90, А95 и А98.
Каква е разликата между дизелово гориво и бензин?
И двата вида гориво се използват за двигатели с вътрешно горене. Но самите двигатели се различават коренно по своята конструкция. Дизеловият двигател е предназначен за високо налягане в горивните камери и няма свещи - горивно-въздушната смес се самозапалва, защото се нагрява силно от компресията. Всъщност детонира.
Бензиновият двигател не понася детонация - сместа от въздух и гориво в него се компресира и след това се запалва от дъга, създадена от електрическа свещ. Но има още много разлики. Основната е в химичния състав. Дизеловото гориво е „по-тежко“. Това води до интересно свойство: нафтата, изгаряйки при висока температура, освобождава повече енергия и ефективността на двигателя се увеличава. Бензинът пък изгаря по-активно, оттам и по-високите показания на разходомера.
Още: Колко дълго можете да пазите запас от бензин за автомобил
Една от основните разлики между бензина и дизеловото гориво в зимни условия е устойчивостта на ниски температури. Дизелът е капризен в студа – сгъстява се повече, пали и гори по-лошо, така че, ако качеството му е ниско, колата рискува да не запали на студа. Бензинът практически не губи свойствата си в студено време.
Традиционно се смята, че бензинът има още едно съществено предимство - тихата работа. Дизелът наистина е по-податлив на вибрации и издава специфичен „тракторен" звук при работа, но в съвременните модели това почти не се усеща.
Друго общоприето мнение: ремонтът на дизелов двигател е по-скъп, но, затова пък такъв двигател издържа по-дълго.
Важно: в резервоара на автомобила може да се налива само такова гориво, за което двигателят е проектиран първоначално. Най-често „пистолетните“ дръжки на бензиностанциите са с различни форми, за да се избягнат грешки. Но ако вече сте напълнили резервоара с погрешно гориво, най-важното е да не стартирате двигателя.
Още: Цените на бензина и дизела: Как ще вървят - настояще и близко бъдеще
И така, съвсем накратко!
Бензинът и дизеловото гориво се използват еднакво успешно за захранване на двигатели с вътрешно горене в съвременните автомобили.
Дизеловото гориво е подложено на влиянието на външната температура, докато бензинът е практически независим от външни фактори на околната среда.
Дизеловите и бензиновите двигатели работят по подобен начин, но самите двигатели са много различни.
Строго е забранено зареждането на резервоара на автомобила с друг вид гориво. Това ще доведе до сериозна повреда на двигателя.
И двата вида гориво имат своите плюсове и минуси. По-добре е да изберете на кой двигател да дадете предпочитание в зависимост от отзиви за конкретен модел автомобил и от вашия собствен стил на шофиране.
---