Най-голямото сладководно езеро в Китай пресъхва, а скоро ще бъде забранен риболовът, на който разчитат десетки хиляди местни хора, информира Reuters.
Езерото Поянг е покривало 4500 квадратни километра, но сега се е свило до под 2000. На много места с вижда напуканото от суша дъно, а от водата се показват лодки или дори мостове, изчезнали в далечни години, посочва БГНЕС.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
От 1 януари Китай забранява риболова в районите около голямата река Яндзъ заради драстичното намаляване на количеството риба. От 2021 ще бъде забранен за 10 години и риболова в Поянг. От него се прехранват около 100 000 души от региона.
Правителството обвинява местните рибари, че са злоупотребили с количеството улов. Но в провинция Джянгши имат друго обяснение. Езерото, което президента Си Дзинпин нарича "бъбрекът на Китай" и което филтрира 40 процента от питейната вода на страната, страда от неконтролирано изпускане на отходни води, интензивно добиване на сол от държавните компании и най-вече от проекта "Трите Клисури". Гигантският язовир се появи на 350 километра нагоре по течението на реката от Поянг. Местното население обвинява язовира. Той задържа огромни количества вода, за да захранва една от най-големите ВЕЦ на света.
"Да, язовирът ни се отразява. Но какво да направим? Правителството го построи. На мен "Трите Клисури" ми носи големи загуби", казва Жа Женган, който лови риба в езерото от 60 години.
Си Дзинпин обяви запазването на Поянг за една от основните цели в предвижданото обновяване на поречието на река Яндзъ.
Съществуването на езерото зависи от това колко сериозно ще се отнесе китайското правителство към прекратяването на десетилетия замърсяване. Някои експерти дори твърдят, че нанесените щети на езерото, в което живеят редки видове и до което летят много прелетни птици, са на практика непоправими.
"Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора