Петролно находище подпали океана, а сега бълва тонове метан (ВИДЕО)

08 септември 2022, 07:50 часа 11232 прочитания

Огромното петролно находище Ку-Малоб-Заап в Мексиканския залив се е прочуло в целия свят. Може да не помните името на платформата, но със сигурност си спомняте как океанът буквално пламна миналата година – снимка на огромен пламтящ „кратер“ беше наречена „порталът към ада“ (подобно на прочутата „Врата на ада“ в Туркменистан – Дарваза, само че във водата), пише Gizmodo.

Още: Възобновяемите източници генерират все повече ток в ЕС за сметка на въглищата

Още: Феномен: "Цунами" от облаци премина над Португалия (ВИДЕО)

Пожарът възникнал поради скъсване на подводен тръбопровод и бил потушен, а петролно-газовата компания Pemex, на която принадлежи това огромно нефтено находище, продължила да работи на платформата. Петролното находище няма добра репутация – за седем години поради различни инциденти са загинали около сто души, след това океанът пламна, а сега космически спътници са регистрирали рекордни емисии на метан в атмосферата.

Още: Средиземно море отбеляза нов температурен рекорд за юни

Още: Урсула фон дер Лайен ампутира Зелената сделка, за да я спаси

По информация на Reuters нефтеното находище Ку-Малоб-Заап е изхвърлило 44 064 тона метан в атмосферата за 24 дни през август. Това е еквивалентът на 3,7 милиона тона въглероден диоксид – количество, което отделят 653 106 домакинства, използвайки електричество за една година. Подобни данни огласи Европейската космическа агенция (ESA), която съобщава за 40 000 тона метан, изхвърлени от платформата само за 17 дни през декември 2021 г.

Изследователите посочват, че емисиите на метан са толкова голям проблем, колкото и емисиите на въглероден диоксид в атмосферата. Такива мащабни емисии на вредни вещества значително усложняват работата по забавяне на глобалното затопляне. Според учените метанът наистина не се задържа в атмосферата толкова дълго, колкото въглеродният диоксид. Този газ обаче е почти 80 пъти по-мощен от въглеродния диоксид. Според учените, ако емисиите не бъдат намалени сега, то те значително ще усложнят климатичната обстановка в близко бъдеще.

Още: Kлиматичните промени превърнаха ледници в "швейцарско сирене" (ВИДЕО)

Още: "Въвеждат хората в заблуждение": От ТЕЦ "Бобов дол" отговориха на обвиненията в замърсяване със свои данни

Производството на нефт и газ е един от най-големите източници на емисии на метан в света. През юни президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор заяви, че Pemex ще инвестира 2 милиарда долара, за да се опита почти напълно да премахне емисиите на метан от нефтения и газовия сектор. Мексико е част от глобалния ангажимент за намаляване на емисиите на метан с 30% до 2030 г.

ВИЖТЕ ОЩЕ: „Черното лято“ в Австралия нагряло стратосферата и разширило озоновата дупка

Още: Замърсяване, забулено в тайна: Държавата крие нарушения на ТЕЦ, свързан с Ковачки

Още: Бизнесът е възмутен: Норвегия въведе строги правила за туристите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес