САЩ искат технологичният гигант Google да бъде разбит с аргумента, че той има твърде голяма доминация на пазара за онлайн търсене, пише британската новинарска компания BBC. Предложенията на правителството „ще навредят на потребителите, икономиката и технологичното лидерство на Америка“, предупреди наскоро ръководителят на регулаторните въпроси на компанията Лий-Ан Мълхоланд. Миналата година съдът постанови, че Google има монопол в онлайн търсенето, докато миналата седмица бе постановено, че има незаконен монопол в онлайн рекламните технологии. Google казва, че ще обжалва и двете решения.
Създателят на ChatGPT иска нещо важно от Google
Междувременно създателят на ChatGPT OpenAI ще се интересува от закупуването на Chrome, най-популярният браузър в света, ако Google бъде принуден да го продаде.
Но Google казва, че Chrome не се продава. Изчислено е, че около 64% от хората онлайн използват Chrome, според анализаторската компания Similarweb. Следващият по популярност браузър, Safari на Apple, се използва от 21% от хората. ОЩЕ: Втори съдебен удар за Google - очертава се трус за рекламата онлайн
Важно е да се отбележи, че изпълнителният директор на компанията за изкуствен интелект (AI) Ник Търли свидетелстваше от името на правителството на САЩ в продължаващ монополен процес срещу Google. Търли свидетелства в последният от поредица дела, заведени от Министерството на правосъдието на САЩ (DOJ) срещу господството на големите технологии в социалните медии, търсенето в интернет и изкуствен интелект.
Миналата година OpenAI предложи да сключи сделка с Google, която ще интегрира резултатите от търсенето с Google в ChatGPT, според показанията на Търли, но предложението им е било отхвърлено. „Днес нямаме партньорство с Google“, каза Търли пред Reuters.
OpenAI обаче има партньорство с Microsoft, което прави търсачката Bing и браузъра Edge. Междувременно Google има свой собствен пакет от генеративни AI продукти като Gemini - пряк конкурент на ChatGPT. ОЩЕ:Фон дер Лайен заплаши с допълнителни налози американските технологични гиганти