Четирима космонавти около Луната: Каква е целта на "Артемис"? (ВИДЕО)

02 април 2026, 19:02 часа 510 прочитания 0 коментара

Нов исторически момент за човечеството! За пръв път от 53 години НАСА изпрати мисия до Луната с космически екипаж. Началото на космическата мисия Artemis II беше поставено малко след 1:35 часа българско време. Най-мощната ракета в историята на НАСА изпрати Рийд Уайзман, Виктор Глоувър, Кристина Кох и Джеръми Хансен, на 400 000 км от Земята.

Тяхната мисия ще продължи 10 дни и бележи нова голяма стъпка в завръщането на човечеството в дълбокия космос и лунните изследвания.

Източник: Getty Images 

След като бъде изведена в космическото пространство, капсулата Orion с четиримата астронавти ще влезе в окололунната орбита, без да каца.

Целта на мисията е подготовка за следващия пилотиран полет до Луната, който предвижда и кацане на нейната повърхност. Ако всичко протече по план, астронавтите ще достигнат до най-далечната точка в Космоса, достигана някога от човек.

По време на мисията "Артемис I" през 2022 безпилотен космически кораб обиколи Луната. След години на подготовка "Артемис II" първоначално трябваше да стартира през февруари, но поради технически проблеми стартът бе изместен за 1 април.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес