Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Curiosity проби осма дупка на Марс

05 октомври 2015, 11:44 часа • 9251 прочитания

Марсоходът Curiosity проби осмата си дупка на Червената планета в хода на дългосрочното изследване на планината Шарп, става ясно от съобщение на НАСА.

Дълбочината на дупката е 65 милиметра, в момента получените образци се изследват от двете бордови лаборатории на марсохода – Chemistry and Mineralogy X-Ray diffractometer (CheMin) и Sample Analysis at Mars (SAM).

Планината Шарп се намира в кратера Гейл. Височината ѝ е около 5 километра. Смята се, че планината се е образувала от езеро, пресъхвало и отново запълвало се с вода в продължение на милиони години.

Преди две години марсоходът Curiosity извърши кацане в марсианския кратер Гейл, където добре виждат слоеве марсиански грунт, разкриващи геоложката история на планетата. Основна задача на мисията Curiosity на Марс е провеждането на детайлни геоложки и геохимични изследвания, изучаването на атмосферата и климата на Червената планета, търсенето на вода или следи от нейното присъствие, органични вещества.

Тези данни ще помогнат да се определи бил ли е Марс някога годен за живот и има ли на него места, годни за живот и днес.

Проектът "Марсианска научна лаборатория" (Mars Science Laboratory) на обща стойност 2,5 милиарда долара е започнат през 2004 година. Главното му звено – марсоходът Curiosity – е вече трето поколение марсоходи. Curiosity е разработен от Лабораторията за реактивно движение (Jet Propulsion Laboratory), която се ръководи от Калифорнийския технологичен институт (California Institute of Technology) под егидата на НАСА.

Curiosity представлява сериозно снабден научноизследователски комплекс. На борда му има десет научни инструмента с обща маса 75 килограма.

Името на марсохода е избрано след конкурс, проведен сред ученици през 2009 година. Името Curiosity ("Любопитство") е изпратено от 12-годишната ученичка Клара Ма (Clara Ma). По размер марсоходът Curiosity е съпоставим с неголям джип. Той има дължина около три метра, ширина 2,8 метра, височина 2,2 метра, а теглото му е 899 килограма.

В резултат на работата на Curiosity учените са установили, че преди на Марс са съществували благоприятни условия за живот на прости микроорганизми. Анализът на образците, направен от марсохода, е показал, че някога на планетата е имало вода, а също достатъчно различни вещества, необходими за развитието на бактерии.

Данните от Curiosity са помогнали на учените да уточнят химичния и изотопния състав на марсианската атмосфера, както и да открият признаци, че голяма част от въздуха на Марс е отлетяла в Космоса преди около 4 милиарда години, припомня РИА Новости.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес