Международен екип учени са анализирали звуците, записани от марсохода Perseverance, и са изчислили скоростта на звука на Червената планета. Тя се оказала значително по-ниска, отколкото на Земята. При това била открита интересна особеност: различните звукови честоти се движат с различна скорост на Марс. Ако някога там се заселят колонизатори, ще им бъде трудно да общуват.
Още: Първите свръхнови във Вселената вероятно са създали вода
Още: Магнитна буря за четвъртък, 1 май 2025: Прогноза от САЩ
Марсоходът Perseverance, изработен от Лабораторията за реактивно движение на НАСА, кацна на Марс през февруари 2021 г. и оттогава изучава повърхността на Червената в района на кратера Езеро. Сред инструментитет на марсохода за първи път с включени два микрофона, така че можете да чуете как звучи Червената планета на сайта на Perseverance.
Учените са анализирали събраните аудиоданни и са установили скоростта на звука на Марс, пише Phys.org. Слушайки лазерните изстрели помарсианската почва при събирането на образци, изследователите измерили времето, необходимо на звука от лазера да удари скалата. Изчисленията показали, че звукът на тази планета се разпространява със скорост 240 м/с. На Земята скоростта на звука във въздуха е приблизително 331 м/с.
Марс не е мъртва планета: подскачащи камъни разказват за чести марсотресения
Още: Физик смята: Гравитацията допълнително подкрепя теорията, че живеем в симулирана вселена
Изследователите са открили също, че различните честоти на звука се движат с различни скорости. Над 400 Hz скоростта нараства с около 10 м/с. Това означава, че комуникцията на Марс няма да бъде лесна, тъй като отделните звуци от речта ще достигат до ушите на слушателя по различно време, което ще затрудни тяхното възприемане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за сряда, 30 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Зомби звезда, способна да унищожи живота на Земята, се движи бързо в нашата галактика
Освен това микрофонът успял да измери повърхностната температура на Марс близо до марсохода. Чрез записване на физически измервания всеки път, когато Perseverance изстрелвал лазерен лъч, изследователите успели да изчислят бързи температурни промени.
Учените ще наблюдават колебанията в скоростта на звука през цялата година, за да идентифицират и анализират вероятните промени през зимните месеци и прашните бури.
Според шефа на SpaceX Илон Мъск първите астронавти ще могат да кацнат на Марс през 2029 г. Те ще отлетят, разбира се, с ракета Starship от ново поколение, която се разработва от неговата компания.
Още: Ще разкрие ли следващият папа какво знае Ватиканът за извънземния живот?
Още: Магнитна буря за вторник, 29 април 2025: Прогноза от САЩ
ВИЖТЕ ОЩЕ: Първият орбитален полет на ракетата Starship е насрочен за май