Странни сигнали от сондата "Вояджър 1" объркаха НАСА

10938
Странни сигнали от сондата "Вояджър 1" объркаха НАСА
Снимка: NASA/JPL-Caltech

Докато космическият кораб „Вояджър 1“ продължава да събира и изпраща научни данни обратно на Земята, екипът на мисията се опитва да намери източника на проблем, възникнал със системните данни, съобщава Лабораторията за реактивно движение на НАСА.

Инженерният екип на междузвездната сонда се опитва да разгадае мистерия: въпреки че „покорителят на междузвездното пространство“ като цяло функционира нормално, като получава и изпълнява команди, изпратени от Земята, както и да събира и предава научни данни на нашата планета, показанията на системата, наречена attitude articulation and control system (AACS), не отразява истинското състояние на нещата на борда.

Системата AACS контролира позицията на космическия кораб в пространството. Освен останалите задачи тя поддържа насочеността на антената с високо усилване точно към Земята, което прави възможно предаването на данни. Всички знаци сочат, че системата AACS продължава да работи, но изпратените телеметрични данни са некоректни. Така тези данни може да са под формата на произволно генерирани числа или да не съответстват на някое от възможните състояния на системата AACS.

Този проблем не е накарал „Вояджър“ автоматично да премине в безопасен режим. Освен това сигналът от „Вояджър“ не е отслабнал, което показва, че антената с високо усилване на апарата е насочена точно в посока на Земята.

Екипът на мисията ще продължи да наблюдава този сигнал и ще се опита да определи дали некоректните данни идват директно от системата AACS или от друга система, участваща в производството и предаването на телеметрични данни до Земята. Докато не се разбере точният характер на аномалията, екипът не може да прогнозира нейното дългосрочно влияние върху способността на космическия кораб да събира научни данни.

Изпратеният преди 45 години космически апарат "Вояджър 1" в момента се намира на 23,3 милиарда километра от Земята. На светлината са необходими 20 часа и 33 минути, за да измине това разстояние. Това означава, че са необходими около два дни, за да се изпрати команда до сондата и да се получи отговор – забавяне, с което членовете на научния екип на космическия кораб вече са свикнали.

„Братът близнак“ на „Вояджър 1“ – „Вояджър 2“, който в момента се намира на разстояние от 19,5 милиарда километра от Земята, продължава да функционира нормално.

ВИЖТЕ ОЩЕ: "Вояджър-1" напусна Слънчевата система

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КОСМОС:

Русия пренася войната в Космоса: Москва блокира важна резолюция на ООН

За първи път от 5 месеца: „Вояджър 1“ изпрати четливи данни на Земята

Защо е толкова трудно да изпратим хора отново на Луната?

Решаващо развитие тласка инженерите към пътуване, по-бързо от светлината

НАСА откри гладко като стъкло езеро на юпитеровия спътник Йо (ВИДЕО)

Промяна в прогнозата - силна магнитна буря за 22 април 2024 г.

Магнитни бури за седмицата 22-28 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Непозната планета в Слънчевата система: учени твърдят, че са открили доказателства

Недалеч от Земята е открита черна дупка с рекордна маса в нашата Галактика

Учени разкриха тайната на "сърцето" на Плутон

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос