Откакто белият дим се издигна над Ватикана, за да оповести на целия свят за новия духовен избраник, за папата се изписаха стотици страници и статии. На 69-годишна възраст кардинал Робърт Франсис Прево стана новият глава на Римокатолическата църква под името Лъв XIV: един изненадващ за мнозина, но съдбоносен избор. Запознатите отблизо с църковните дела единодушно подчертават изключителните му качества - богат международен опит, остър усет за глобалната несправедливост, както и истински продължител на папа Франциск.
Но има още една сфера, в която Папа Лъв XIV тепърва ще разгръща дейността си на духовен лидер - екологията. Роденият в Чикаго, но израснал в свещеничеството по време на служенията си в Перу водач, открито говори за необходимостта от спешни действия за борба с глобалното затопляне.
По време на семинар в Рим миналата година, посветен на зеленото бъдеще, Прево (тогава още един от кардиналите) заяви, че е време да се премине "от думи към действия". Тогава той постави ударение върху усилията на Ватикана да намали въглеродния си отпечатък чрез инсталиране на слънчеви панели и преминаване към електрически превозни средства.
Тогава Прево също припомни, че необходимостта от участие на Католическата църква в борбата с климата произтича и от Социалната доктрина на Църквата - основната рамка, която Ватиканът следва в обществената си работа.
"Околната среда - въпрос на взаимност между човека и природата"
Лъв XIV заяви, че отношенията между хората и природата трябва да бъдат отношения на реципрочност и взаимност, а не на надмощие на човека. Именно тази реплика го превърна в изключително ценена от природозащитниците духовна фигура - макар човекът да е венецът на божественото творение, това не означава, че тиранично трябва да доминира и ползва безогледно природата, гласи разбирането на Прево. А тъй като медийният фокус върху личността му буквално за дни стана световен, бяха разгледани под лупа и реакциите в социалните мрежи в миналото. И бе забелязано, че по време на първия мандат на Тръмп кардиналът е репостнал в Туитър публикация, критична към екологичните политики на сегашния президент на САЩ.
Още: Европа се затопля най-бързо: Дълга гореща вълна в нашия регион е сред рекордите на 2024 г.
Новият папа не разглежда климатичната тема изолирано. За него екологичната справедливост е неотделима от социалната: грижа за бедните, права на мигрантите, достоен труд. В това отношение Лъв ХIV се явява истински наследник на Папа Франциск. Той бе първият понтифик в историята, който зае публична позиция по отношение на борбата с изменението на климата. По време на встъпителната си меса на площад "Свети Петър" само няколко дни след избирането му през 2013 г. Франциск подчерта необходимостта всички хора на Земята да поемат ролята на "защитник" на околната среда. "Това е глобален социален проблем, който е тясно свързан с достойнството на човешкия живот", заявява Франциск отново през 2023 г.
"Чудесна новина на фона на климатичния нихилизъм"
Коментаторите от цял свят не крият надеждите си, че с Лъв XIV Църквата ще продължи да бъде морален ориентир в битката за опазване на планетата.
Още: София диша още повече от отровния азотен диоксид, ситуацията за децата е тревожна
"Папа Лъв XIV наследява свят в криза. Изменението на климата е най-голямото предизвикателство, срещу което сме изправени. То оказва влияние върху всичко - миграцията, производството на храна, водата, здравето, биоразнообразието. Пожелавам на папа Лъв XIV мъдрост и смелост, за да вдъхнови и да си сътрудничи с мнозинството от хората на планетата Земя, които са готови да се справят с климатичната криза с необходимата спешност. Той е човек на нашето време", казва Куми Найду, президент на инициативата за отказ от изкопаеми горива.
Човекът и природата са във взаимодействие и реципрочност, а не доминация, гласи разбирането на новия папа
"Избирането на папа Лъв XIV, бивш епископ на Чиклайо, с двойно гражданство, харизматична личност и усмивка, която свързва хората с Църквата, е чудесна новина в труден момент за климатичния дебат - особено на фона на надигащия се климатичен нихилизъм, идващ от Съединените щати. Близостта му с Франциск е очевидна. Ангажираността му се отнася не само до климата, но и до бедните и мигрантите, което е важно не само за Църквата, но и за цялото човечество", казва Мануел Пулгар Видал, глобален ръководител по въпросите на климата и енергетиката в WWF.