"Вярвам, че голяма част от локалите нямат психопрофил на престъпници и криминален контингент, но много скоро могат и да бъдат такъв. Границите са много тънки". Това каза по БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си постави в медиите темата за бандите, наречени “локалите“, които нападат и тормозят други деца. Според него проблемът е решим, но няма да бъде решен, ако няма обществен натиск: "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по някакъв начин мултиплицира до степен, до която да бъде трудно контролируем вече. След като отворихме темата, страшно много хора започнаха да ми пишат, да казват, че са подавали сигнали, че те ги знаят, познават ги, виждали са ги".
Той сподели, че едва след тези сигнали е разбрал какъв е мащабът на проблема. Бандите не са само в крайните квартали, алармира Милен Димов и призова вечер слад 19.30 да се разходим по бул. “Витоша“:
"Далеч съм от мисълта, че всички деца, които се обличат по сходен начин, са непременно такива, но това до голяма степен означава, че те симпатизират на тази модна тенденция. А крачката от симпатията до действието понякога е много малка".
Още: Локалите – училищните хулигани на новото време
Проблемът е решим
"Споделяйки, ние можем да парираме част от тези симптоми. Този проблем е реален, но и решим. Много спешно да се заемат, да влязат в ролята си и да видим промяна и то много скоро",
каза той и добави, че до момента нито една институция не се е свързала с него, за да коментират проблема:
Снимка iStock
"Ролята на обществото е да алармира. Оттам нататък тези, които сме ги избрали, трябва да си свършат работата".
Още: Ученици, родители и учители в общи усилия срещу явното и скритото насилие (ВИДЕО)
Парадоксално, Законът за противодействие на проявите на малолетни и непълнолетни, е писан през 1964 г. “До момента, през тези години този закон не е пипан, а нещата са се променили неузнаваемо.
Законът е инфантилен спрямо настоящата ситуация“ категоричен е Димов, който призова всички депутати "да направят нещо за този народ".
Родителите да говорят с децата си
"Повече от 30 години след началото на българския преход не си говорим за образованието и за това как от зубрещи ще създадем мислещи хора, а си говорим за това как децата ни да не ходят със страх на училище. Това не е ли някакъв абсурден парадокс?
Още: Момиче от Бургас твърди, че от години е тормозено и заплашвано в училище
Затова искаме тази политическа декларация да бъде гласувана максимално бързо от всички парламентарно представени партии, които да заявят на ясен глас, че има политическата воля да се справим с този проблем. Хайде да я задействаме тази машина! Ако не друго, поне го дължим на децата си!"
Той призова също и родителите: "Говорете с децата си и ако има симптом, просто подавайте сигнали. Не се чувствайте сами в тази битка. Само заедно можем да решим този проблем". Димов настоя и за създаване на публичен регистър на опасните лица в България.