Църковният празник, който вярващите честват утре, 26 юли, е посветен на паметта на свети мъченик Ермолай и св. мъченица Параскева. Ето какви са традициите, обичаите и забраните, свързани с този ден - какво трябва и не трябва да се прави утре.
История на празника
Св. Ермолай е един от тримата свети презвитери от Никомидия (заедно със светите мъченици Ермип и Ермократ), пострадали за вярата си в Исус Христос в началото на IV век. Той е известен не само с мъченическата си смърт, но и с това, че е кръстил свети великомъченик Пантелеймон.
В началото на IV век, по време на управлението на император Диоклециан, християнската църква претърпява тежки гонения. Трагедията в Никомидия е особено кървава: когато над 20 000 християни се събират в църквата за Коледа, езичниците я подпалват и всички загиват.
24 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Свети Ермолай успял да избяга от пламъците и да се крие в града в продължение на много години заедно с други презвитери - Ермип и Ермократ. По-късно властите разобличили презвитер Ермолай, както и неговите спътници - Ермип и Ермократ. Те били жестоко измъчвани, принуждавайки ги да се отрекат от Христос, но и тримата останали непоколебими във вярата си. Светите мъченици били екзекутирани с меч заради вярата си в Христос, а светите им мощи станали източник на изцеление и духовна утеха за християните.
Св. Параскева също е живяла по време на гоненията срещу Христовата вяра. Тя е била подложена на жестоки мъчения заради вярата си. Била е екзекутирана през 304 година.
Какво да не правите на 26 юли
Не започвайте нови неща и проекти - това може да доведе до неуспехи или препятствия. На този ден не трябва да убивате или наранявате живи същества - в противен случай в живота ви ще влязат проблеми. Забранено е да се карате и да се предизвикват конфликти - по-добре е да се помолите на този ден.
23 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Народни знаци и традиции за 26 юли
Сред нашите предци е имало много интересни знаци за този ден:
- Ако на 26 юли времето е ясно и горещо - есента ще бъде топла и дълга;
- Ако има вятър от запад - вещае промяна на времето към охлаждане, а от изток - вещае затопляне;
- Ако има мъгла сутрин или вечер - очаква се дъжд в близко бъдеще;
Гръмотевични бури или мълнии показват, че есента ще бъде дъждовна.
Вярвало се е, че на този ден природата може да бъде непостоянна, а времето сурово.
25 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави