1. Постоянно се чувствате уморени.
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Изследване, публикувано през 2011 г., свързва самотата с фрагментацията на съня, която се определя като „възбуди и събуждания, които нарушават нормалните етапи и архитектура на съня“. Времето, през което сте будни, може да бъде толкова малко, че дори да не го осъзнавате или да си спомняте на следващата сутрин - но ви пречи да завършите пълен цикъл на сън.
2. Много държите на материалните притежания.
Смята се, че материализмът и самотата също са свързани: едно проучване на 2500 души в продължение на шест години установи, че самотата кара жените често да излизат и да купуват материални неща (но също така посочва, че това не върви по обратния път - материализмът не причинява самота). Така че, ако внезапно установите, че се фокусирате върху материалните притежания и пазарувате повече от нормалното (запълване на празнота, ако желаете), може да преминете през труден период.
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
3. Откривате, че взимате наистина дълги и горещи душове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
В проучване, публикувано в научното списание "Emotion", изследователите откриват връзка между физическата и социалната "топлина". По същество, ако човек се чувства социално студен, е по-вероятно да се опита да замени емоционалната топлина с физическа топлина, като взема горещи душове и вани.
4. Не можете да спрете да гледате предавания.
Тенденцията към преяждане може да показва няколко неща: самота, депресия и липса на контрол. Проучване, направено в Тексаския университет в Остин, установи, че самотата и прекомерното гледане на телевизия са свързани по някакъв начин. Те открили, че „колкото по-самотни и депресирани са участниците в проучването, толкова по-вероятно е да гледат телевизия, използвайки тази дейност, за да се отдалечат от негативните чувства“.
Още: Кои са най-известните думи от шопския диалект?
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
5. Вие постоянно се чувствате под стрес.
Ако чувствате, че напоследък сте били по-стресирани от нормалното, може просто да сте самотни. Според Psychology Today „самотните жени съобщават за по-високи нива на стрес, дори когато са изложени на същите стресови фактори като несамотните, и дори когато разпускат“. Така че, ако последните ви няколко месеца не са били по своята същност по-стресиращи от нормалното, но чувствате, че сте били допълнително стресирани за малки неща, това може да е самотата, която повишава нивата на хормоните на стреса и кръвното налягане.
6. Прекарвате много време в социалните мрежи.
Проучване установи, че интензивното използване на социалните мрежи е свързано с чувство на социална изолация: тези, които прекарват повече от два часа на ден в социалните мрежи, са два пъти по-склонни да се чувстват самотни от тези, които прекарват 30 минути или по-малко в интернет.
7. Сприятелявате се с други самотни хора.
Проучване от 2010 г. установи, че самотата e заразен процес. Така че дори и самите вие да не се чувствате самотни, хората във вашата социална среда може да променят това. С други думи, ако имате приятели, които се чувстват самотни, е по-вероятно покрай тях и вие да изпитате чувство на самота.
8. Напълнели сте.
Тъй като наддаването на тегло е често срещан страничен ефект на депресията, не е чак толкова изненадващо, че наддаването на тегло може да означава и самота. Съветникът по психично здраве Ашли Търнър каза пред UnLonely Project, че "самотата е един от най-големите стимули към преяждане.
9. Усещате, че постоянно имате настинка.
Самотата може да доведе до отслабване на имунната система, което ви прави податливи на настинки и други вируси. Това може да се превърне в порочен кръг, тъй като оставането вкъщи с настинка ще ви изолира от другите, което от своя страна увеличава самотата.