Баба ми правеше ТЕЗИ 5 неща за да консервира и съхрани храната
Замразяване
ИЗУМИТЕЛНО:Защо е полезно да консервираме пресни яйца
Днес консервирането на домашни продукти е много модерно. За съжаление на пазара се предлага огромно разнообразие от всевъзможни храни, ...
Замразяването не отнема много време и е един от най-предпочитаните начини за съхраняване на храната. То има много ползи като например това, че понижава риска от развитието на бактерии и същевременно с това запазва свежестта и качествата на продукта. Нужни са ви подходящи съдове, които се затварят плътно за замразяването, както и силен фризер. В зависимост от вида на храната, тя може да е годна замразена 3-6 месеца, като месните продукти могат да са и с по-кратък срок на годност.
Изсушаване
Изсушаването е познато още от миналото и се използва предимно за запазване на лятната и есенната продукция за зимните дни. Изсушаването е подходящо за плодове и зеленчуци, но и за месни продукти и риба. Процесът на изсушаване също си има своите ползи, а като най-основна можем да отчетем, че чрез изсушаването се засилват вкуса и хранителните вещества в продукта. Подберете подходящи за целта съдове, като те не бива да пропускат влага, за да не се развалят.
Консервиране
Няма да повярвате, но това са НАЙ-ПОЛЕЗНИТЕ храни в консерва
Отдавна сме се убедили в това, че консервираните храни, предлагани в търговската мрежа, по нищо не отстъпват на домашните. Днес обаче ...
Познатото и предпочитаното от голяма част консервиране е много подходящ метод за дълготрайно съхраняване на продуктите. Храната се затваря в буркани, преминава през термична обработка, образува се вакуум и след това се оставя да се охлади и се запечатва окончателно. Чрез водната баня се премахват всички микроогранизми и бактерии, а друг подходящ метод, който да осъществите вкъщи, е консервиране под налягане.
Ферментиране
Любимите туршии са зимата се правят именно чрез ферментация, така че това също е често избиран метод за съхраняване на зеленчуци и други продукти. Те могат да се запазят от месеци до години, стига запечатването им да се е извършило правилно. Ферментацията също засилва вкуса на продуктите, както и предпазва от бактерии и микроорганизми.
Мариноване
Не забравяйте да направите това с бурканите, преди да ги напълните със зимнина
Всяка домакиня се интересува горещо от направата на зимнина. За някои приготвянето й доставя истинско удоволствие, за други – не ...
Последен, но не на последно място. В бита можем да се сетим веднага за мариновани кисели краставички, които също присъстват на всяка трапеза през зимата. Трайността на маринованата продукция варира от 4 седмици до 3 месеца. Други продукти, които може да използвате за този начин, са например царевица, лук, чушки, моркови, зелени домати и общо взето каквото ви допада като вкус.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЛЮБОПИТНО:
Долар лев: Колко струва един щатски долар спрямо един български лев днес, 5 юни (валутен калкулатор)
Супа и чорба - знаете ли каква е разликата?
Най-добрите сериали, които да гледате с любимия човек
Четири лоши навика, които да спрете за по-добро здраве и финанси
Топ 10 на най-запазените възрожденски градове в България
Ако сънуваш кученце - ето какво те очаква!
Колко реки има на територията на България?
Киберзамайване – какво представлява и защо се появява ?
Редактор:
Ивайло Григоров