Зрителите скоро може да гледат филми върху сапунени мехури, след като учени създадоха технология за прожектиране на кадри върху екран от сапунен слой.
Още: Календар на геомагнитните бури за май 2025 – не пропускайте тези дати
Още: Най-хубавите пожелания за Гергьовден 2025
Международен екип от изследователи създали дисплей, който използва ултразвукови вълни, за да променя свойствата на слоя и да създава или обикновен, или 3D кадър, предаде БГНЕС. Сместа на мехура е по-сложна от тази на сапуна, продаван в магазините за деца, но той все пак е основната съставка.
Екипът твърди, че дисплеят е най-тънкият прозрачен екран в света. "Известно е, че повърхността на сапунения мехур е микро мембрана. Тя позволява преминаването на светлината и показва цветовете върху структурата си", обяснява ръководителят на изследването Йоичи Очиай от университета в Токио.
Макар традиционните екрани да са непрозрачни, дисплеят, създаден от д-р Очиаи и неговите колеги Кеисуке Тойошима от университета в Цукуба в Япония и Алексис Ояма от университета Карнеги Мелън в САЩ, варира по прозрачност и отразителни способности.
Още: Тимус – „Точката на щастието“ в тялото: Как да я активираме
Още: Топ 10 на най-известните скулптури, които всеки трябва да знае
Учените успели да контролират и използват тези свойства, като бомбардирали мембраната на мехура с ултразвукови вълни, излъчвани от говорители. Тези вълни променяли структурата на прожектираните кадри, като ги правели да изглеждат гладки или груби. Промяната на честотата на вълната променя и отразителните способности на екрана, което означава, че прозрачността на прожектирания кадър също може да се променя. Ако екраните на мехурите се обединят, зрителите получават 3D ефект и дори холограмна прожекция.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Мехурът е много по-труден за спукване от обикновения сапунен мехур, той като сместа съдържа специални колоиди и предметите дори могат да минават през слоя, без да го пропукат.
Редактор: Калина Здравкова