Истината за ноктите: 6 мита, в които не трябва да вярвате

19 май 2025, 13:17 часа

Съдържание:

Много хора са погрешно информирани, когато става въпрос за здравето на ноктите. В тази статия експерти развенчават митовете за ноктите и обясняват заблудата зад тези често срещани погрешни схващания.

Още: Край на гълъбите: Хитри начини да си върнете балкона

Белите петна по ноктите ви означават, че не получавате достатъчно калций

Разрушаване на митове: Най-честата причина за бели петна по ноктите са леки наранявания, казва дерматологът Джени Лиу, доктор по медицина, доцент по дерматология. Може да нараните ноктите си, като ги удряте, използвате агресивни химикали или си правите агресивен маникюр.

Белите петна обикновено са безвредни, казва д-р Лиу, „и растат с растежа на нокътя“. Ако не изчезнат или ноктите се удебелят, напукат или разделят, това е знак, че са причинени от нещо по-сериозно, казва д-р Сейли Тулпуле, ортопед. Обадете се на Вашия лекар, който може да диагностицира гъбична инфекция, заболяване или, да, дефицит на хранително вещество като калций.

Още: Ако притежавате тези 12 черти, вие сте рядък и специален тип хора

Заздравителят за нокти може да поправи чупливи, цепещи се нокти

Развенчаване на митове: Не. „В началото ноктите ви може да се усещат по-твърди“, казва Синтия Бейли, доктор по медицина, „но в крайна сметка химикалите увреждат структурата на ноктите, което води до повече цепене, напукване и чупливост.“ Вместо това, третирайте чупливите нокти така, както бихте третирали суха кожа и ги хидратирайте.

Д-р Бейли препоръчва използването на богат крем или мехлем, който съдържа ланолин или глицерин. След като измиете и подсушите ръцете си с кърпа, нанасяйте крема ежедневно, за да „подпомогнете поддържането на ноктите гъвкави и да предотвратите напукване“, казва тя. Също така е разумно да поддържате ноктите си къси и да носите ръкавици, когато миете чинии.

Още: Ноктите като огледало на здравето: Промени, които не трябва да пренебрегвате

Гъбичките по ноктите са само козметичен проблем

Развенчаване на митове: Гъбичните инфекции на ноктите могат да причинят проблеми, които далеч надхвърлят външния вид. Ако не се лекуват, гъбичките по ноктите могат да ги деформират, напукат или да ги удебелят и да ги направят трудни за рязане.

Гъбичките са също така много заразни. „Те могат да се разпространят върху множество нокти и да се развият в хронична инфекция на ноктите, при която цялата нокътна плочка и легло са заразени“, казва д-р Тулпуле. И въпреки че гъбичните инфекции на ноктите са често срещани, засягайки 10% от хората от всички възрасти и 20% от тези над 60 години, все пак можете да се опитате да ги избягвате: Носете обувки в обществени душове и съблекални, поддържайте нокторезачките чисти, подсушавайте добре ръцете и краката си и носете добре прилепнали обувки.

Леките случаи могат да бъдат облекчени от противогъбичен крем, гел или лак без рецепта, казва д-р Лиу. При умерени до тежки инфекции, лечението с рецепта или в кабинета е по-ефективно.

Още: Ключови витамин за здрави нокти

Подрязването на кожичките поддържа ноктите здрави

Разрушаване на митове: Всъщност е точно обратното - отрязването или грубото избутване на кожичките може да доведе до инфекция. Кутикулата действа като бариера, която предотвратява проникването на микроби между кожата и нокътя, а отрязването на кожичките излага това уплътнение на риск, казва д-р Бейли. Инфекциите могат да станат достатъчно сериозни, за да изискват антибиотици или дори хирургичен дренаж.

Най-добрият начин да се грижите за кожичките си е да ги поддържате хидратирани с качествен крем или мехлем за ръце, казва д-р Бейли. И макар че няма здравословна причина да избутвате кожичките си надолу, ако искате да го направите по естетически причини, първо ги накиснете в топла вода и след това натиснете много внимателно.

Ноктите трябва да дишат

Още: Внимавайте с тях: 10 отровни растения, които може би имате в градината

Развенчаване на митове: Ноктите не са жива тъкан: Те са съставени от протеин, кератин, който не съдържа живи клетки, казва д-р Лиу. Като такива, те не се нуждаят от кислород - те растат от нокътните легла и получават хранителни вещества от кръвта ви, а не от въздуха.

Въпреки това е добра идея да си правите почивки от лакирането на нокти, подобряването на ноктите и маникюра. Лакът за нокти може да изсуши ноктите, а тъмният лак може временно да ги оцвети, ако се остави твърде дълго. „Правенето на почивки на всеки няколко седмици може да помогне за предотвратяване на проблеми като пожълтяване, чупливост и лющене, които често са причинени от агресивни химикали или продължително носене на лак“, добавя д-р Лиу.

Още: Лечебните свойства на кехлибара, за които трябва да знаем

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес