Десетки пъти се е говорило за важността един възрастен човек да спи между 7 и 9 часа в едно денонощие. Но също така е важно и качеството на нашия сън. Нека ви дадем няколко основни съвета за това как да спите дълбоко и да се събуждате бодри и отпочинали на следващия ден.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 юли /валутен калкулатор/
По едно и също време се събуждайте всекидневно
Много от нас използват почивните дни и ваканциите, за да наваксат, но този навик е неефективен и дори вреден. Ефектът от допълнителен час сън в събота е приятен, но обикновено временен и води до по-малко приятни последствия вечер, когато е време за лягане.
Тялото на всеки човек е оборудвано с вътрешен часовник, това е така нареченият циркаден ритъм, който определя кога сме сънливи и кога сме будни. Този часовник е пряко свързан със слънчевата светлина: през деня се чувстваме весели, а когато се стъмни, телата ни отделят мелатонин и изпращат сигнали, че е време да си лягаме.
Още: Какви очила носят инфлуенсърите през лято 2025?
Още: Температурите скачат! Ефективни начини да се разхладите, без да плащате луди сметки
Спим през уикенда, нулираме вътрешния часовник - в резултат на това заспиването в предстоящата нощ става по-трудно, а събуждането свежи и отпочинали на следващата сутрин е почти нереалистично. Усещането, че постоянно не спим достатъчно, се превръща в безкраен цикъл. С течение на времето липсата на достатъчно сън, съчетана с опити за наваксване, увеличава риска от здравословни проблеми, включително затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания и дори диабет тип 2.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-мощните растения за здраве и дълголетие – намерете ги в природата, сега е момента
Още: Внимавайте за тези „положителни“ качества: Само токсичните хора ги притежават
Какво да правите? Събуждайте се по едно и също време всеки ден, дори през уикендите. И не мислете, че ще бъде трудно да станете рано през уикенда: няколко седмици - и това ще стане навик и ще се почувствате по-добре и наистина отпочинали.
Водете си дневник за съня
Воденето на дневник за съня, като цяло ви помага да изградите добри навици и лесно можете да определите кои действия, които предприемате, са успешни и кои може да се нуждаят от подобрение. Този принцип работи и в случай на сън. Създайте електронна таблица или купете специален ден за планиране - как и какви променливи ще проследявате в крайна сметка зависи от вас. С течение на времето ще можете да забележите модели и да подобрите навиците (или да въведете нови), за да подобрите качеството на своя сън.
Още: Какъв църковен празник е на 4 юли и какво НЕ трябва да правите сутринта
Още: Какъв църковен празник е днес, 3 юли и защо НЕ трябва да садите нищо в градината си
Избягвайте дневния сън
Разбира се, с внимателно планиране, REM дрямките ще ви накарат да се усетите свежи и бодри. Но, ако страдате от безсъние, избягвайте дрямките през деня. Изследвания сочат, че хората, страдащи от безсъние и избират да подремнат през светлата част на денонощието, имат много повече проблеми със заспиването.
Ако все пак сте решили да спите през деня, за да увеличите производителността си, направете го разумно. Най-важното е да останете будни повече от 25-30 минути: това е така нареченият енергиен сън, който е идеален за онези моменти, когато не сте се наспили снощи и трябва малко да се ободрите. Ако смятате, че се нуждаете от повече време, изберете пълен цикъл на сън от 90 минути. Всичко между тях или по-дълго няма да ви помогне, но ще ви донесе с чувство на летаргия и ще ви попречи да спите през нощта.