За да се уверите кой елемент липсва на растението, е необходимо да проведете тестово пръскане на храста с разтвор на предполагаемия елемент. Ако гроздов храст, показващ признаци на недостиг на хранителни вещества, се напръска с разтвор на липсващия елемент в оптимална концентрация, то след 2-3 дни растението ще реагира с промяна на цвета на листата и засилване на растежа.
Установяване на нуждите
За контрол е най-добре да се извършват микротретирания с пулсираща пръскачка върху няколко издънки, но да се напръскат всички третирани издънки с различни елементи и да се определи причината за потискането ѝ въз основа на реакцията на растението. Преди това издънките трябва да бъдат маркирани, тоест всяка една трябва да бъде етикетирана с етикети, указващи името на елемента, с който е била третирана. Може да се окаже, че растението има недостиг на няколко елемента. Моля, обърнете внимание: ако има недостиг на фосфор, магнезий и микроелементи, реакцията на растението след третирането ще бъде забележима едва на петия до седмия ден!
Торене на лозята: Какви торове да използвате за обилна реколта от сладко грозде
Подхранване на гроздовия храст
Използването на торове върху лозовите насаждения трябва да се основава на отчитане на всички характеристики: хранене на растенията, плодородие на почвата, снабдяване с топлина и влага и технология на отглеждане.
Задължително е да се извършва основно торене, независимо от състоянието на растенията. Органичните и минералните торове се прилагат комбинирано веднъж на всеки две до три години: или през есента (през октомври), или в началото на пролетта.
Първото кореново подхранване на гроздето се извършва преди да се събуди след зимата. В началото на пролетта гранулиран суперфосфат се разпръсква по целия радиус на дупката на ствола на дървото. На квадратен метър се вземат около 40 грама.
Можете да използвате и друга рецепта: за 10 литра вода - 20 г суперфосфат, 10 г амониева селитра, 5 г калиева сол. Това количество е достатъчно за поливане на едно възрастно растение.
Второто подхранване се извършва около май. За да започне културата да развива зелена маса, тя се нуждае от азот. За тази цел се използват азотсъдържащи минерали (урея или амониев нитрат).
Направете това и ще забравите за копаенето на лозето
Кравешки тор
Норма за приложение на сухо вещество на квадратен метър насаждения е 500 г. Разредете изчисленото количество суровина с вода на два етапа. Залейте 10 литра лопен с три кофи вода, разбъркайте добре и оставете за четири до пет часа. Разредете ферментиралата маса с вода в съотношение 1:20.
Пилешки тор
Норма за приложение на сухо вещество на квадратен метър насаждения е 50 г. Изпражненията трябва да се разредят с вода на два етапа и да се оставят да се влеят в продължение на две седмици. Преди употреба, разредете 0,1 л смляна утайка в 10 л вода.
Пепел
Норма за приложение на сухо вещество на квадратен метър насаждения е 200 г. Екстрактът от пепел се използва успешно както за кореново, така и за листно подхранване. За кореново приложение пепелта трябва да се залее с вода (1:2), след два или три дни отцедете застоялата се вода, разредете я три пъти и я нанесете чрез поливане под корена.
Кога се прави първото пръскане на лозето?
За пръскане водният екстракт се приготвя по следния начин: килограм (два литра) пепел се запарва за 24 часа в 8 литра вода, като се разбърква от време на време, запарката се филтрира, оставя се да се утаи отново, внимателно се отцежда и се разрежда отново с вода в съотношение 1:20 (половин литър на кофа).
Третото кореново подхранване се извършва през юли, по време на периода на поява на плодове. За да растат гроздовете красиво и с високи вкусови качества, растението се нуждае от калий. Най-популярните смеси, съдържащи калий, включват „Калиев сулфат“, „Калимагнезия“ и „Калиев нитрат“.
За поддръжниците на органичното земеделие препоръчваме използването на пепелни разтвори, които съдържат много от този минерал. Тези, които използват смесени смеси, могат да вземат 1,5 г мед, 1 г бор, 3 супени лъжици захар, 1 литър пепел на 10 литра вода и полейте растението обилно.
Последните подхранвания се извършват след прибиране на реколтата, за да се увеличи устойчивостта на растението към предстоящите студове и да се подхрани преди зимата. Извършва се с помощта на калиеви торове.
Грижа за лозето през май - какво се прави
Листно пръскане
В допълнение към кореновото подхранване, храстът може да се тори листно (чрез пръскане)
Обикновено се правят три основни листни подхранвания.
• Първи (етап на покой, пъпкуване): течен минерален тор (суперфосфат - 20 г, амониева селитра - 10 г, калиева сол - 5 г на 10 литра вода) + смес от тор (килограм тор на десет литра вода).
• Второ (преди цъфтежа): разтвор на нитрофоска (60-70 г на 10 л вода) + 5 г борна киселина + инфузия на лопен или пилешки тор.
• Трето (появата на първите яйчници): смесете 20 г суперфосфат и всеки калиев тор, който не съдържа хлор, като добавите чаша пепел на 10 литра вода.